צבעי סגול, טורקיז או כחול כהה. בתמונת הרחובות של מרכז הערי ברלין אפשר לראות את סימוני שירותי שיתוף המכוניות המוצעים כבר כעת. שיתוף כזה הפך לענין אופנתי. "מספר הלקוחות בברלין צמח בקצב כה גבוה לאחרונה, שאף עיר אחרת בין הערים הגדולות באירופה לא עומדת בתחרות", כך נכתב בפרסום DriveNow. המסר הוא ברור: אין עיר חשובה יותר לשירותי שיתוף הרכב מבירת גרמניה.

תושבי ברלין מבצעים בכל יום ברחבי העיר כ-12 מיליון נסיעות שונות, לצרכי עבודה, קניות, בילוי ופנאי, ועוד. בערך אחוז אחד מכלל הנסיעות הללו מתבצע באמצעות שיתוף רכבים, לדברי אימקה שטיימאייר, מומחית לעניני תחבורה ברשויות הסנאט של מדינת ברלין ברנדנבורג, שממונה על עניני פיתוח תשתיות בעיר. היא מוסיפה שהשוק צומח בדינמיות רבה בעיר מאז שנת 2012. היא צופה שבעתיד יעלה אחוז הנסיעות המבוצעות ברכב שיתוף באופן ניכר, הרבה מעבר לנתוני ההווה. לפי תרחישים אחדים, מדובר בלא פחות מ-35 אחוזים מכלל הנסיעות בברלין.

ברלין נחשבת לאחת הערים החלוציות והמובילות בתחום שיתוף כלי רכב. כבר בשנת 1988 נוסדה בעיר סוכנות שיתוף רכבים בשם StattAuto, ששינתה את שמה בשנת 2006 ל- Greenwheels. החברה משכירה מכוניות על בסיס רשת תחנות שירות ברחבי העיר. במקביל לשיפור בשירותי המחשוב פיתחה החברה לפני חמש שנים מודל שירות בשם Freefloating. לפי המודל הזה, רכבים שחונים במרחבים מסוימים תחומים יכולים להיות מושכרים שוב באמצעות אפליקציה חכמה על בסיס זמן השימוש, והשוכרים יכולים להשתמש בהם למטרה נקודתית קצרה. לשוכרי הרכב מותר אמנם לחרוג מן האזור התחום שבו הוא חנה כששכרו אותו, אך מוטלת עליהם החובה להחזירו ולהחנותו בתחומי האזור הנ"ל בתום השימוש הקצר שהם עושים בו.

גיל הביניים, הכנסה גבוהה – נתונים על משתמשים בשירות המתוחכם

השירות המדובר משמש בעיקר תושבי ברלין בגיל הביניים שהכנסתם גבוהה יחסית ויש להם השכלה גבוהה. כך מדווחים המומחים, והם מוסיפים שלקבוצות אחרות בין תושבי העיר יש גישה פחותה יחסית לאמצעי תחבורה זה. חלקם נרתעים מהטכנולוגיה או נמנעים מלחפש רכב זמין אם אינו בנמצא בסביבתם הקרובה ביותר. המומחים מדווחים גם שכדי לחולל שינוי ניכר יותר במצב התחבורה בעיר, יהיה על מפעילי השירות למשוך אליו לקוחות מפלחי אוכלוסיה אחרים, ובמיוחד מומלץ להם להתחיל להפעיל אותו בחלקים נוספים וחיצוניים יותר של בירת גרמניה, כדי שתושבים נוספים יוכלו להפיק ממנו תועלת בעתיד.

רשויות הסנאט בוחנות כעת את השלכות הרחבת שירותי שיתוף הרכב באזור Friedenau, שבו שטחי החנייה מצומצמים יחסית והמבנים הישנים יחסית משתרעים בצפיפות רבה זה ליד זה. המחקרים מעידים על כך שתושבים באזור נוטים לוותר על כלי הרכב שלהם, ובעקבות כך יורד הביקוש למקומות חנייה. יש לציין שנתונים אלו התקבלו מניסוי בסיסי יחסית, שבו דובר רק על שירות השכרה "סטטי", כלומר לא על שירות Freefloating. אמנם הגיוני להניח שהרחבת השירות בכיוון זה תביא לתוצאות חיוביות אף יותר, אך יש לעקוב בזהירות אחר הניסוי, וטרם ברור לחלוטין אם השירות המוצע יציע חלופה מלאה ומשביעת רצון לבעלות על כלי רכב, או שיציע רק חלופה להזמנת מונית או לשימוש ברכבת העירונית של ברלין.

שירותי שיתוף רכב חשמלי, כפי שמקובל כעת בחברות Multicity וכן DriveNow, יכולים להרים תרומה אף גדולה יותר למאבק נגד ההתחממות הגלובלית של כדור הארץ. לדברי שטיימאייר, שיקולים אלו הנחו אותם להרחיב את השירות ללא פחות מ-250 נקודות ברחבי העיר. בעתיד הלא רחוק, מתוכנן להרחיב את השירות אף ל-400 נקודות. יש ביקוש לרכבים חשמליים, גם בגלל החשיבות האקולוגית שלהם, שיוצרת להם דימוי גבוה ומכובד. כל רכב מסוג זה מושכר בממוצע שבע פעמים מדי יום ביומו, אף שהביקוש לרכבים בעלי מנוע בנזין עדיין גבוה מעט יותר, ועומד כעת על כשמונה נסיעות בממוצע בכל יום לכל כלי רכב ברשות החברה. רבים מהלקוחות אף נהנים "לשחק" עם הרכב החשמלי ולהטעין בעצמם את הסוללות שלו. לא פחות מ-60 אחוז מהלקוחות מוכנים לעשות זאת בעצמם, לדברי ניקו גבריאל, מנכ"ל חברת DriveNow. שירותי שיתוף הרכב השונים עשויים להציע ללקוחות הטבות שונות, כמו זמן נסיעה חינם. הזמנים נעים בין עשר לשלושים דקות.

מגוון רחב של שירותי שיתוף רכב

Multicity Carsharing

שירות Citroën Multicity Carsharing מציע בברלין 250 מכוניות סיטרואן C-Zero חשמליות לחלוטין, שאמורות להיות מוטענות בעזרת סוללות עם חשמל שהופק ממקור אנרגיה ידידותי לסביבה. כמו כן, השירות מציע רכבי סיטרואן C1, מאה במספר. הדגם החשמלי בעל טווח נסיעה שמתקרב ל-150 קילומטר. הסוללה מאפשרת הטענה עד ל-80% בתוך כשלושים דקות. המחיר הממוצע לשירות הוא 28 סנט לשעה, והמחיר לאלו שמעדיפים לשכור על בסיס יומי הוא בסביבות 39 יורו ליום. אזור השירות והפעולה של שירות סיטרואן בברלין משתרע על פני חלקים נרחבים של מרכז העיר, בתחומי טבעת מסילת הרכבת העירונית וכולל גם אזורים נרחבים אחרים, כגון ודינג, וייסנזה, פרידנאו ומסה. שירות Multicity משתף פעולה עם שירות Flinkster לשיתוף רכבים מבית חברת דויטשה באהן.

שירות CAR2GO

שירות זה של חברת דיימלר הגרמנית מפעיל בבירת גרמניה לא פחות מ-1100 כלי רכב, ובסך הכל הם מושכרים על פני שבוע עבודה אחד בערך 45000 פעמים. הסיכויים הגבוהים ביותר הם לכך שתמצאו כלי רכב בשירות זה באזור שארלוטנבורג סביב גן החיות המקומי. ברובע פרנצלאוור ברג, בפרידריכסהיין, ברובע מיטה ברחוב פרידריך או בכיכר פוטסדאם. אזור השירות והפעולה שוכן בתחומי טבעת מסילת הרכבת העירונית, עם מובלעות בשפנדאו ובאדלרסהוף. המחיר המקובל מתחיל ב-24 סנט לדקה לרכב מסוג סמארט. דגם A-Class יעלה 31 סנט לדקה, דגם C-Class יעלה 34 סנט לדקה. הרכבים מוצעים להשכרה גם על בסיס תשלום לפי שעה, והתעריף עומד על 14.4 יורו לשעה. ניתן גם לשכור מכונית על בסיס יומי, והתעריף לשירות זה עומד על 79 יורו ליום. בשימוש באזור שדה התעופה שונפלד או שדה התעופה טגל כרוכה עלות קטנה נוספת, בגובה 4.9 יורו.

המיזם המשותף של חברת BMW וחברת SIXT קיים כבר חמש שנים בשוק והוא מפעיל 1150 כלי רכב, ביניהם 140 רכבים חשמליים לחלוטין. נסיעות אל שדה התעופה או ממנו לעיר (בעלות נוספת של ארבעה עד ששה יורו) מוזמנות בערך 2000 פעם בשבוע מהחברה, לפי דיווחיה. חברת DriveNow ממקדת את פעולתה בעיקר בחלק המרכזי של העיר. נקודות השירות הבולטות שם כוללות את: Rosenthaler, Boxhagene, Zionskirchplatz, Kollwitzkiez, Zimmerstraße. התעריף לדקה של שימוש עומד על 31 עד 34 סנט. החברה מציעה גם חבילות סטודנטים במחיר 29 יורו וחבילות חסכון נוספות. אזור התפעול והשירות של החברה מקיף את רוב החלקים המרכזיים של בירת גרמניה.

אפליקציות חכמות אוניברסליות

למרות הגידול המהיר בשירותי שיתוף הרכבים, בחלקים פינתיים יותר של העיר ההיצע עדיין דל יחסית. לפיכך פותחו גם אפליקציות כלליות כגון MeMobility או Carjump, שיכולות לבדוק עבור המשתמצשים את היצע המכוניות ממספר שירותים במקביל. האפליקציות הללו אף מאפשרות למשתמשים להזמין דרכן שירותי רכב, ולשלם תמורתם. יתרה מכך, שירות Carjump מאפשר, דרך הרשמה חד פעמית בו, לקבל גישה לכל השירותים האחרים ללא צורך בהרשמה נוספת. השירותים כוללים את Cambio וגם את Stadtmobil Berlin. ההרשמה החד-פעמית המתוחכמת הזו מתבצעת על סמך רשיון נהיגה דיגיטלי וכן על סמך אמצעי זיהוי דיגיטליים שפועלים במהירות.

מקור: morgenpost