הסוף לעלייה במחירי הנדל"ן והשכירות אינו נראה באופק. מומחי הנדל"ן חוזים שהמגורים יתייקרו בשנת 2014 בכשלושה אחוזים. למרות העלייה, המומחים אופטימיים, אך הם בו זמנית מבקרים את הקואליציה.

מחירי השכירות והדירות למגורים בגרמניה עשויים לעלות גם השנה – אך בקצב איטי בהשוואה לשנה החולפת. לפי חישובי מועצת מומחי הנדל"ן, שפורסמו ביום שלישי בסקר האביב של  המועצה, מדובר בעלייה של כשלושה אחוזים בממוצע. בשנה שעברה טיפסו מחירי השכירות ביותר משלושה אחוזים, מחירי הדירות בכ- 3.5 אחוזים ומחירי בתי הקרקע בכ- 4.3 אחוזים. הסיבה לכך היא האטרקטיביות הגוברת של ערים גדולות כמו ברלין ומינכן, אשר מושכות בעיקר זוגות צעירים ומהגרים. סיבה נוספת היא, בעקבות שיעורי הריבית הנמוכים, גם משקיעים רבים מצאו מפלט ב"בטון המוזהב".

המומחים לא רואים ראיות לקיומה של בועה בשוק הנדל"ן, לדברי לארס פלד, כלכלן מפרייבורג ויועץ לממשלה; למרות שמאז שנת 2007, מחירי השכירות בערים עלו במהלך הבום הכלכלי בממוצע בכחמישית, ומחירי הדירות באזורים עירוניים עלו בממוצע בכרבע. "עליית המחירים מוצדקת באופן יסודי ואיננה מהווה ביטוי להערכת יתר במחירי השוק", כך מבהירים המומחים, שערכו מחקר בהזמנת התאחדות הנדל"ן המרכזית (ZIA). פרט לכך, עליית המחירים נמשכת "בקצב נמוך יחסית, והדבר מעיד על אפקט תגובתי של המחירים ולא על מחירים מנופחים".

מגבלות על מחירי השכירות יבלמו בניית דירות

גם ביחס לעלייה בפרויקטי הבנייה, אין הכרח להסיק שמדובר ב"מגמה של התחממות יתר", וגם לא ביחס להתרחבות היקף האשראי לבנייה למגורים. "כרגע לא ניכרת סכנת התחממות יתר", כך לדברי פלד. דירות למגורים היו ועודן בהישג יד: בשנת 2005, תמורת דירת 125 מ"ר עם מפרט עשיר נדרשו הקונים לשלם מחיר השווה ל- 7.85 הכנסות שנתית כוללת ממוצעות. בשנת 2013 היה הסכום הנדרש רק 7.75 הכנסות שנתית ממוצעות נטו.

פאנל המומחים מותח ביקורת על המגבלות שיוטלו על מחירי השכירות, לפי החלטה מוסכמת של ממשלת האחדות. "המסגרת הפוליטית זורעת אי יציבות", כך כתבו המומחים. "ההיצע בשוק הדיור צפוי לגדול באופן ניכר כאשר ההשכרה מניבה די רווחים למשקיעים. ובכיוון ההפוך, החלת מגבלות על מחירי השכירות תהיה מזיקה".

עליה תלולה במחירי הדיור בערים הגדולות

לדעת הממשלה הפדרלית, החשש אינו מוצדק. המגבלות על מחירי השכירות לא יחולו על בנייה חדשה, כך אמר מזכיר המדינה הפרלמנטרי במשרד הבינוי הגרמני, פלוריאן פרונולד. הצעדים אמורים רק למנוע זינוק של עד 50 אחוז במחירים של עסקאות שכירות חדשות במוקדי הביקוש, "בלי שמשהו ישתנה בדירות עצמן". "עלינו לדאוג לכך, שהדירות יישארו בהישג ידם של השוכרים", אמר הפוליטיקאי הסוציאל דמוקרט (מפלגת SPD). ויתר על כן, דמי השכירות מהווים גורם עלות משמעותי עבור אנשים רבים – "בדיוק לאלו שמצויים בתחום ההכנסות הנמוך והבינוני".

המחירים צפויים לעלות מעל הממוצע בברלין, המבורג, מינכן, קלן ופרנקפורט. במינכן עלו המחירים באופן התלול ביותר – 6.9 אחוזים בשנת 2013, ואחריה ברלין עם עלייה בשיעור של 6.6 אחוזים. "ההיצע עדיין לא גדל כמו הביקוש בערים המובילות", כך לדברי המומחה האראלד סימונס. "בנוסף לכך, שיעור הדירות הריקות מצוי בשפל היסטורי. עקרונית, הכל מושכר". מחירי הרכישה של דירות עלו מאז שנת 2005 – 2006 בכ- 48 אחוז, ובברלין הם עלו בכ-41 אחוז.

 

מקור: Online Focus