בנובמבר הקרוב, העולם יחגוג 25 שנה לנפילתה של חומת ברלין. במהלך 25 השנים האחרונות, ברלין השקיעה מאמצים רבים בחיבור מחדש של העיר, בבנייה מחדש של האזורים שנזנחו ובהגדרה מחדש של העיר, סביב ההיסטוריה הכואבת שמלווה אותה כל העת.

בעוד שברלינאים מעדיפים לנסות ולשכוח את התקופה האפלה שהיא חלק מהעיר בה הם חיים, למרבה המזל ישנם מוזיאונים רבים, תערוכות וסיורים שהתפתחו בכדי לסייע לדור הגרמני הצעיר ולתיירים להצליח לחדור מעט יותר עמוק אל תוך ההיסטוריה המורכבת של החומה ושל הפיצול הגרמני. מכיוון שציון הדרך של רבע המאה מתקרב, החלטנו לסקור עשר דרכים לספוג את ההיסטוריה של החומה, הבנייה, הפירוק והאיחוד מחדש של גרמניה. ויש גם חדשות טובות למטיילים בתקציב נמוך – כמעט לכל המקומות ברשימה ניתן להגיע בחינם!

1. ביקור באנדרטת חומת ברלין

נקודת ההתחלה לכל הבנה מעמיקה של חומת ברלין, היא אנדרטת חומת ברלין, הקרובה לS-Nordbanhof. לפני שיוצאים מהתחנה, ניתן לראות את התערוכה המוצגת בגרם המדרגות של התחנה ובה מידע רב על האופן בו התחנה ורבות כמותה הפכו ל"תחנות רפאים" (הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית חסמה את הגישה לתחנות S-Bahn מסוימות מכיוון שאלו יכלו לשמש כמסלול בריחה ישירות למערב גרמניה).

מעל האדמה, ניתן למצוא מיצגים שונים, כולל סרטים היסטוריים, מסמכים מקוריים ומספר שידורים מוקלטים וראיונות המתעדים את האירועים שהובילו להקמתה של החומה, התגובות להקמה זו והאירועים הדרמטיים – כולל מספר ניסיונות בריחה – שאירעו סביב הקמתה ב-1963, מה הייתה משמעות הקמת החומה עבור תושבי ברלין (במיוחד אלו שמצאו עצמם חיים בצילה של החומה, כמו אלו שחיו ברחוב ברנאוור), וכיצד נראתה העיר בימים ובחודשים לאחר שהחומה נפלה.

האנדרטה גם מספרת אודות חייה הקצרים שלה עצמה, כולל המאבק על שמירת חלקים מהחומה בצורתם המקורית ואת התגובות הקשות של חלק מהתושבים המקומיים לרצון זה, את ההתערבות של קהילות שכנות ואת הרצון המסחרי-כלכלי לפתח כמה שיותר מהשטח החדש שלפתע הפך פנוי.

ממגדל התצפית שנבנה במיוחד ניתן להתבונן מטה אל תוך האנדרטה כדי לקבל תחושה טובה יותר בנוגע למתחם הגבול כולו, לראות את בית התפילה הקטן שנבנה משברי אבנים שנותרו לאחר הריסת כנסייה  מקומית ב-1986 אשר עמדה באותה נקודה, מוקפת מכל צדדיה בחומה לכמעט שלושה עשורים, ולדמיין את השטח של פארק הזיכרון במתכונתו הקודמת, תחת שליטתה של מדינה צבאית.

הפארק נגמר ברחוב U8-Bernauer, אבל אם תרצו, ניתן להמשיך את ההליכה לכיוון מאוורפארק (Mauepark), נקודת המפגש של שלושה רובעים ברלינאים שונים. בימי ראשון, הרצועה התוססת מארחת את שוק הפשפשים הפופולרי, הגדוש במזכרות ברלינאיות. אחר הצהריים מופע קריוקי חינמי ופתוח לכולם גונב את ההצגה באמפיתיאטרון המאולתר הנמצא במקום.

פרטים טכניים: רחוב Gedenkstätte Berliner Mauer, Bernauer מספר 119. המיצגים החיצוניים נגישים בכל שעה, המיצגים הפנימיים פתוחים מ-0930 עד 1900 בקיץ ועד 1800 בחורף, וסגורים בימי  שני. הכניסה ללא תשלום. S-Nordbanhof, רחוב U8-Bernauer.

2. ביקור באזורים אחרים של החומה

אזורים אחרים בהם ניתן לצפות בחלקים של החומה כוללים את גלריית הצד המזרחי של ברלין (אשר מופיעה לאורך המקטע שבין S-Ostbahnhof ורחוב S-Warschauer), או את טופוגרפיית הטרור (בין כיכר פוצדאמר וצ'קפוינט צ'ארלי). בתקופה האחרונה הועלו מספר ציורי קיר באזור של כיכר פוצדאמר ושל כיכר לייפציגר, לרוב לא במיקומם המקורי.

3. סיירו במוזיאון להיסטוריה גרמנית

בכדי להבין בצורה טובה יותר את ההתפתחויות המקבילות במזרח ובמערב גרמניה בעקבות סופה של מלחמת העולם השנייה, כולל האירועים אשר הובילו לאיחודה של העיר, כדאי לבקר בתערוכה הקבועה של המוזיאון להיסטוריה גרמנית. קומה שלמה מוקדשת לתקופה זו, ומבקרים במיצג המעוצב בקפידה מקבלים תחושה מצוינת של האירועים שהובילו לחלוקתה של גרמניה, כמו גם למשמעויות השונות של הקמתה של החומה והגבול הפנים-גרמני עבור הכלכלה של הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית והיחסים בין מערב ומזרח גרמניה בין אמצע המאה ה-20 ועד שנות ה-90.

פרטים טכניים: Deutsches Historisches Museum, רחוב  Unter den Lindenמספר 2. פתוח מ1000 עד 1800 בכל יום. דמי כניסה 4/8 יורו.

4. עקבו אחר מסלול החומה

היכן עמדה החומה? ובכן, במרכז ברלין, התוואי בו עמד המתחם המערבי ביותר של מערך הבטיחות של החומה מסומן לעיתים רבות על ידי אבנים מרוצפות, כאשר מפעם לפעם טבועות בשביל זה לוחיות עליהן כתוב “Berliner Mauer 1961-1989”. ניתן בקלות להתחקות אחר שביל זה מאחורי הרייכסטאג ומסביב לשער בראנדרבורג, מעבר לאנדרטת השואה, עד לכיכר פוצדאמר, ולאחר מכן להגיע לאזור הטופוגרפיה של הטרור וצ'ק פוינט צ'ארלי.

כיום קשה לדמיין זאת, אך בעבר, כל אזור כיכר פוצדאמר – היכן ששוכנים כעת מרכז סוני ומספר גורדי שחקים נוספים – היה ריק לחלוטין, ומוכל לגמרי בתוך מתחם הבטיחות של חומת ברלין.

באזורים אחרים של ברלין, תוואי החומה לא מסומן על ידי שביל אבנים מרוצפות. תוואי החומה עבר דרך תוואי החלוקה שניתן על ידי האמריקאים, בין מערב ברלין ומזרח ברלין (קו זה עבר לרוב באותו תוואי של חלוקות אירופאיות אחרות, אשר מחלקות את העיר עד היום לרובעיה השונים). על כן, אחד המקטעים החשובים ביותר של החומה נמצא בין רובע מיטה (הרובע המרכזי של העיר, אשר מצוי במזרח ברלין לשעבר) ורובע וודינג (אשר מצוי במערב ברלין לשעבר).

5. עברו בין מזרח ברלין ומערב ברלין בתחנת פרידריכשטראסה (Friedrichstrasse)

אם אתם מוצאים את עצמכם מבולבלים ואבודים בתוך התכנון המורכב של תחנת הרכבת פרידריכשטראסה, הרי שיש לכך סיבה. בתור אחד ממרכזי התחבורה של העיר, התחנה עוצבה מחדש בכדי לאפשר זרם מקביל ונפרד של נוסעים ממזרח ברלין וממערב ברלין. בכך, התחנה הפכה למעבר גבול הכרחי בין מערב ומזרח ברלין לאחר הקמתה של החומה. ניתן לראות מודל ענק של המערכת המפורטת הזו ב- Tränenpalast(ארמון הדמעות), בניין בצבע כחול עז אשר עומד מחוץ לתחנה על יד תעלת ספרי.

כאן גרמנים רבים מהמערב עזבו את הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית. השם של הבניין מתייחס לדמעות שזלגו כאשר משפחות שהושפעו מהחלוקה הגרמנית נדרשו לומר שלום מבלי לדעת מתי יתראו שוב. בבניין עומד כעת מיצג מצוין בנושא מעברי הגבול לאורך החומה, עם עדויות של עדי ראייה שעזבו את מזרח גרמניה בצורה חוקית ובצורה שאינה חוקית, מאלה שעברו דרך בדיקות מעברי הגבול הקפדניות, מאלה שהוברחו ומאלה שהיו אמונים על איוש המעברים וביצוע אותן בדיקות קפדניות.

פרטים טכניים: תחנת הרכבת פרידריכשטראסה. רחוב רייכסטאגופר (Reichstagufer) 17. פתוח מ-0900 עד 1900 בימות השבוע (סגור בימי שני), 1000 עד 1800 בסופי שבוע וחגים. הכניסה חופשית.

6. חפשו מעבר לצ'קפוינט צ'ארלי

צ'קפוינט צ'ארלי נותר עד היום מעבר הגבול המפורסם ביותר של חומת ברלין. השלישי מתוך שלוש אשר זכה לכינוי על סמך האות השלישית באל"ף בי"ת האנגלי, כפי שמשתמשים בו בצבא האמריקאי (אלפא, בראבו, צ'ארלי), מעבר צ'קפוינט צ'ארלי היה שמור לזרים ולאנשי צבא שנכנסו למזרח גרמניה ועל כן שיחק תפקיד משמעותי בכמעט כל רומן או סרט מרגלים שעסקו בתקופה זו.

בכדי לנסות לקבל תמונה מדויקת של המעבר, אל תבהו בשחזור של הביתן אשר מועמד עם שקי חול וגברים במדים. במקום, עמדו עם הגב למיצג זה והביטו במורד רחוב פרידריכשטראסה. כל הצומת הזו – כל מה שבין רחוב צימר ועד לאיפה שעומדים הבניינים רבי הקומות – היה חלק ממעבר הגבול ההיסטורי הזה. אם כן, ניתן לראות כי זהו אזור גדול בהרבה ממה שהיה ניתן להבין על סמך מבט בביתן המשוחזר בלבד. היום, הרבה מהאזור מוקף בגדר ועליה מידע היסטורי ששווה להתעמק בו.

 פרטים טכניים: פינת רחוב צימר (Zimmerstr.) ופרידריכשטראסה. נגיש בכל שעות היום, הכניסה חופשית. ניתן להגיע באמצעות קו U6 לתחנת Kochstr.

7. בקרו בדירה מזרח ברלינאית

הנסיעה בקו המטרו U5 לכיוון מזרח מכיכר אלכסנדר (Alexanderplatz), היא נסיעה עמוק אל תוך הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית. דרך הרובעים של ליכטנברג (Lichtenberg) ומרזהאן (Marzahn), הבניינים מתחילים כולם להיות בגבהים האופייניים ובסגנון האופייני למזרח גרמניה. הנסיעה נגמרת בהלרסדורף (Hellersdorf) בתחנת U-Cottbusser Platz, היכן שאחת מחברות הנדל"ן הברלינאיות החליטה להחזיק דירה מקורית – ובעבר מאוד נחשקת – בת שלושה חדרים והרהיטים המקוריים.

הדירה היא דירה טיפוסית להשכרה בברלין כפי שהיה כאשר העיר הייתה מחולקת. מעל מחצית מ-42,000 הדירות אשר נבנו בהלרסדורף, נבנו באופן מהיר במיוחד בכדי לענות על צרכיהם של משפחות צעירות עם ילדים קטנים, ועל כן היו זהות לחלוטין לזאת המוצגת כאן.

פרטים טכניים: מוזיאון סווהונג בדר פלאטה (der Platte), רחוב הרלרסדורף 179. פתוח בימי ראשון מ-1400 עד 1600 (ובזמנים אחרים בתיאום מראש), הכניסה חופשית. תחנת U5-Cottbusser.

8. נסו לדמיין את חיי היום יום.

דרך מיצגים שונים, כולל מדיה מקורית וראיונות שנעשו לאחרונה עם תושבי מזרח ברלין לשעבר, מוזיאון ה- Kulturbrauereiשבפרינצלאוור ברג (Prenzlauer Berg) מדגיש את התהום בין האוטופיה הסוציאליסטית ששווקה על ידי ממשלת הרפובליקה הדמוקרטית הגרמנית ומציאות חיי היום יום של אלו שחיו בה בפועל, עם דגש מיוחד על האופנים השונים בהם הממשלה שלטה בחייהם של תושביה. המיצג כולל אוסף גדול של מוצרים שעוצבו במזרח גרמניה, כולל כמובן, רכב הטראבי המפורסם.

פרטים טכניים: רחוב Knaackstr 97. פתוח מ-1000 עד 1800 (עד 2000 בימי חמישי), סגור בימי שני, הכניס חופשית. הגעה לתחנת . U2-Eberswalder Str

9. עברו על המסמכים של השטאזי

בכדי להבין עד כמה ממשלת מזרח גרמניה ניצלה את תושביה בכדי לשמר את כוחם ושליטתם ואת השיטות בהם היא נקטה בכדי לדכא ולעקוב אחר מתנגדי המשטר, ניתן לבקר בתערוכה האינפורמטיבית על המשטרה החשאית המזרח גרמנית, המוכרת יותר בשם שטאזי. התערוכה ממוקמת לא רחוק מצ'קפוינט צ'ארלי. מרכז המידע ב BStU Bildungszentrumנאצר על ידי מחלקת המדינה אשר משמרת ארכיון של מסמכים הקשורים לשטאזי. כאן היסטוריונים, חוקרים, ואזרחים יכולים לקבל גישה למידע אשר נאסף בקפדנות ותועד על ידי המערכת של הממשלה המזרח גרמנית.

פרטים טכניים: Bildungszentrum BStU. רחוב Zimmerstr מספר 90 פתוח בכל יום מ-1000 עד 1800, הכניסה חופשית. תחנת U6-Kochstr.

10. קחו סיור מודרך של חומת ברלין

שכרו מדריך מאוור (Mauerguide), שהינו מדריך קולי מוכוון GPS אשר נותן מידע מקיף על חומת ברלין ועל כמעט כל מקום בו דנו בכתבה זו. 10 יורו ליום (8 יורו ל4 שעות), סטודנטים מקבלים הנחה של 3 יורו. ניתן לאסוף ולהחזיר ברחוב ברנאוור (Bernauer Str.), בשער בראנדרבורג, או בצ'קפוינט צ'ארלי.

חברת Berliner Unterwelten e.V מציעה סיור רגלי של שעתיים מתחת לאדמה, לאורך תוואי החומה, עבור 13/10 יורו. הסיור מתחיל סמוך לתחנת S-Gesundbrunnen בשעה 1500 בימי שישי וראשון, כאשר בעונת הקיץ מתקיימים סיורים בכל יום בשעה 1500.

חברת Fat Tire Bikes מציעה סיור בן חמש שעות של חומת ברלין והמלחמה הקרה עבור 4 יורו. הסיור מתחיל מתחנת S-/U-Alexanderplatz בשעה 1030 בימי שני, חמישי, שבת וראשון (בעונת הקיץ).

חברת Berlin on Bike מציעה סיור של חומת ברלין או סיור של עדי ראייה. הראשון במחיר 19 יורו בימי שלישי, חמישי ושבת בשעה 1100; השני במחיר של 25 יורו, בימי שבת בשעה 1000. שני הסיורים אורכים כ-3.5 שעות ומתחילים ב Kulturbrauerei(סמוך לתחנת U2-Eberswalder Str.).

מקור: 4hoteliers.com

מעודכן לתאריך: אוגוסט 3, 2014