יותר מ-15 אלף דירות אמורות להיבנות מדי שנה בשנה בבירת גרמניה. הסנאטור לענייני בנייה, אנדריאס גייזל, מדבר על "מולדת חדשה ל-100 אלף ברלינאים".

Berlin Cityscape

לבנות, לבנות, לבנות. ברלין זקוקה בדחיפות לדירות. בכל שנה יש צורך ב-15 אלף עד 20 אלף דירות חדשות. כך עולה מדברי הסנאט של מדינת ברלין ברנדנבורג. לאור זאת, הסנאטור לענייני פיתוח עירוני, אנדריאס גייזל ממפלגת SPD הסוציאל דמוקרטית, ומזכיר המדינה אנגלברט לוטקה דאלדרופ, הציגו ביום שישי האחרון 12 מוקדי בנייה חדשים בעיר. מדובר במוקדים שבהם "חלק ניכר מהצמיחה העירונית הזו צפוי להתרחש". להלן יוצגו כל המוקדים מצפון לדרום.

BUCH – PANKOW

על שטח של כ-54 הקטר אמורות להיבנות כאן בין 2000 ל-2500 דירות. רוב הקרקעות באזור שייכות למדינת ברלין ברנדנבורג, והדבר יאפשר בנייה של לפחות 30% מהדירות כדיור סוציאלי בתנאי שכירות נוחים לדיירים.

(ELISABETH-AUE (PANKOW-BLANKENFELD

על שטח של 74 הקטר מתוכננת בנייתן של בערך 5000 יחידות דיור. הסנאטור לענייני בנייה, אנדריאס גייזל, משך מהרשויות המקומיות את סמכות התכנון באזור כדי שיוכל לפקח ישירות על עבודות הפיתוח, היות שהתכניות נתקעו בהליכים בירוקרטיים שונים. הסנאט שואף להפוך את תכניות הפיתוח במקום לאטרקטיביות גם עבור התושבים שכבר מתגוררים ברובע, למשל באמצעות שיפור התחבורה הציבורית, בניית מעונות יום ל-450 ילדים והקמת בית ספר יסודי חדש. הפרויקט אמור להסתיים עד סוף שנת 2016.

(BLANKENBURGER PFLASTERWEG (PANKOW

שכונה קטנה שבה ייבנו עד 6000 יחידות דיור צפויה לקום כאן על שטח של 70 הקטר. המתחם כולו ייבנה על קרקע בבעלות המדינה. הוא יקושר תחבורתית למרכז העיר באמצעות הרכבת העילית בתחנת בלאנקנבורג, ובכיוון דרום דרך הרכבת הקלה. 540 מקומות ייפתחו במעונות יום חדשים. כמו כן יוקמו בית ספר יסודי ובית ספר תיכון. תכנית מתאר לפרויקטים במקום נמצאת בשלבי גיבוש כעת.

רובע שומאכר (נמל התעופה טגל)

עוד פרויקט רחב היקף: 5000 דירות על שטח של 48 הקטר צפויות להיבנות כאן. מתי בדיוק? אנו מניחים שמדובר בשנת 2018, בהסתמך על דברי הסנאטור אנדריאס גייזל, כלומר חצי שנה לאחר חנוכת נמל התעופה BER החדש של ברלין. אך עד כמה אנו יכולים להיות בטוחים שנמל התעופה אכן ייפתח בשנת 2017? אפילו דובר הפרויקט הטיל ספק בכך ופוטר בשל דבריו. כאשר השכונה תיבנה, יהיו בה 600 מקומות במעונות יום ומרכז תרבות וספורט לבני נוער, וגם שני בתי ספר יסודיים, שטחים ירוקים על פני 10 אלפים מ"ר, והכביש המהיר יוסב ל"רחוב עירוני".

(WASSERSTADT OBERHAVEL (SPANDAU

המתחם שהוכר כמת, חי ועוד איך: בעלות כוללת של לא פחות מ-450 מיליון יורו, הרשויות בברלין הניחו לפרויקט שתוכנן עוד בגל הצמיחה הקודם של ברלין להעלות אבק. לדברי מזכיר המדינה לוטקה דאלדרופ, מדובר בהשקעה בעתיד העיר. כעת צפויות עבודות בנייה נרחבות במתחם על שטח כולל של 76 הקטר, ועד 5500 יחידות דיור ייבנו כאן. קשרי התחבורה באוטובוסים אל רובע זה בפאתי העיר ישופרו בהנחית הסנאט, וכמו כן ייבנה במקום בית ספר יסודי נוסף.

(GARTENFELD (SPANDAU

על פני שטח כולל של 34 הקטר, שרובו מצוי בבעלות יזמים פרטיים, אמורות להיבנות עד 4000 דירות. היות שהאזור נמצא באי הקטן גארטנפלד, יש לבצע עבודות לחיזוק הגישה לגדות התעלה ולשיפור הקשרים למערכות התחבורה הציבורית בעיר. סדנת פרויקטים לפיתוח ושימוש בקרקע מצויה בעיצומה, והיא צפויה להניב תכניות אופרטיביות עד הקיץ.

(EUROPACITY (MITTE

צוותי הבנייה כבר עובדים על הקמת בנייני המגורים הראשונים במקום, אך בשלב הפיתוח הראשוני הזה לא יוקמו דירות בקטגורית "דיור בר השגה". המכסה שהוטלה על ידי הרשויות, ומחייבת שלפחות 20 אחוז מהדירות הנבנות יהיו בקטגוריה זו, תמומש רק בשלבי הבנייה הבאים. בסך הכל מדובר בהקמת 4000 דירות באזור על פני שטח כולל של 44 הקטר. כמו כן, יוקם בית ספר יסודי וייפתחו שלושה מעונות יום. בנוסף לכך, יוקמו גשרים לחציית הולכי רגל ורוכבי אופניים בין גדות תעלת הניווט ברלין שפנדאו. המתחם אמור להיות מוכן כולו בתוך שנתיים.

(MICHELANGELOSTRASSE (PRENZLAUER BERG

המטרה כאן היא לנצל כל שטח פנוי. הרשויות מדברות על הקמת 2500 יחידות דיור בשטח כולל של 30 הקטר. בנוסף לכך מתוכנן בית ספר יסודי חדש וגן ילדים. תחרות ומכרז לתכניות בנייה במקום כבר הוכרעו, וכעת כבר עובדים על תכנית פיתוח עירונית.

(LICHTERFELDE SÜD (STEGLITZ

במשאל התושבים שנערך בנושא זה לא היה רוב למתנגדים. לפיכך, נסללה הדרך לבניית עד 3000 יחידות דיור על שטח כולל של 96 הקטר בפינת הפארק העירוני "Grüne Mitte", המרכז הירוק. בית ספר יסודי, מעון יום ומרכז פנאי ותרבות אמורים אף הם להיבנות, כמו גם כיכר עירונית שבה יהיו חנויות ובתי קפה לרווחת התושבים.

(BUCKOWER FELDER (NEUKÖLLN

כאן מדובר בפרויקט קטן לכאורה, שייבנו בו "רק" 500 יחידות דיור. זהו הפרויקט הקטן ביותר ברשימה זו, והוא ייבנה בשטח כולל של 10 הקטר. באזור יוקם מעון יום, וייערכו עבודות לשיפור הגישה לרשת התחבורה הציבורית. טיוטת התכנית לפיתוח האזור צפויה להתגבש ולהתפרסם עד סוף 2016.

JOHANNISTHAL/ADLERSHOF

האזור ידוע כמוקד של חברות טכנולוגיה, מחקר ופיתוח, והוא צומח כעת עוד יותר בזכות בנייתן של לא פחות מ- 2500 דירות בארבעה מתחמים, ששטחם הכולל עומד על 20 הקטר. מספר מעונות יום ובית ספר תיכון משולב עם בית ספר יסודי ייבנו אף הם במקום. זכויות התכנון לפרויקט כבר הובטחו בהליך מאושר.

GÜTERBAHNHOF KÖPENICK

על פני שטח כולל של 50 הקטר, מתוכננת הקמתן של 4500 דירות. התושבים יוכלו להגיע למקום דרך תחנת הרכבת האזורית קופניק. במסגרת הפרויקט יוקמו מספר בתי ספר ומעונות יום עבור הילדים בשכונה. בנוגע לתחנת המסחר והמחסנים הישנה מתנהלות כעת עבודות תכנון לגיבוש פרויקט פיתוח חדש. תכנית הפיתוח של 1100 דירות במתחם מארינהיין MARIENHAIN כבר הוכנה.

סיכום

הסנאטור גייזל מדבר על משכן חדש ללא פחות ממאה אלף תושבים בברלין. הרבעים החדשים אמורים להיבנות על סמך השראה ומסקנות מגל הבנייה הגדול של שנות העשרים במאה הקודמת, וכן בהתאם ל"מודל של עיר מעורבת". פירוש הדבר: בכל חלק של העיר לא יהיו רק דירות פרטיות בבעלות הדיירים, אלא גם דירות רבות בבעלות ציבורית, שיוצעו לשוכרים בדמי שכירות נוחים. למעשה לא פחות משליש מהדירות יהיו בסטטוס הנ"ל, וזאת לפי הכללים שפרסמו הרשויות בנוגע לדיור ציבורי.

מגמת הפיתוח צפויה להימשך עד שתושלם בניית כ-50 אלף דירות ב-12 האזורים המדוברים. העבודות צפויות להימשך עד 15 שנה. הרשויות מדגישות שאין בכוונתן לבנות "ערי שינה", או "שכונות עב"מ" ענקיות" במקומות נידחים של העיר. במקום זאת, הכוונה היא להקים שכונות שוקקות חיים עם מרכזים משלהן ובתי עסק מקומיים רבים, כולל חנויות קטנות בקומות הראשונות של חלק מהבניינים.

מקור: tagesspiegel