הכלכלה העולמית חווה סדרה של איומים על יציבותה: משבר האשראי באירופה, כלכלה אמריקאית חלשה והאטה בסין. אך הביצועים של רוב החברות הגרמניות עדיין טובים, והמנהלים של החברות אופטימיים לגבי 2012. אך מומחים תוהים לגבי היכולת של הכלכלה הגרמנית המכוונת יצוא לחמוק מהשפעותיו של הפיננסית הגלובלית.

מאז הפכה ביולי האחרון ליו"ר קרן המטבע הבינ"ל, קריסטין לה-גראד, בת 55, מקוננת לגבי מצב הכלכלה העולמי.הכלכלנית הצרפתיה תיארה לאחרונה כ'קודרת' את התחזית שלה במידה והקהילה הבינ"ל לא תשכיל לפעול בשת"פ בכדי למנוע את הדרדרות שעלולה להזכיר את המשבר של שנות ה 30'. במקרה כזה, “אין כלכלה בעולם שתהיה חסינה מהמשבר", היא אמרה.

על אף הנכונות של דבריה, ישנן מדינות אשר משגשגות על אף המשבר, וביניהן גרמניה, מנוע הצמיחה של גוש האירו.רוב המדדים הכלכליים בגרמניה מצביעים על שיפור במהלך השנה הקרובה. המשכורות צפויות לעלות במהלך 2012,כמו גם המשרות הפנויות. היצוא ימשיך לגדול יחד עם הצריכה המקומית.

ישנה תחושה הולכת וגוברת של אופטימיות בקרב חברות וצרכנים גרמניים. אינדקס ה Ifo המודד את הלך הרוח העסקי בגרמניה עלה בחודשיים האחרונים, ומדד בטחון הצרכנים – ה GfK – עלה גם הוא במהלך דצמבר. נראה כאילו הגרמנים מתעלמים מכל התחזיות הקודרות.

כושר עמידות יוצא דופן

במהלך השנה האחרונה הכלכלה הגרמנית הציגה כושר עמידות יוצא דופן לנוכח משבר האשראי העולמי, החולשה של הכלכלה האמריקאית וההאטה בצמיחה בסין. התל"ג עלה ב 3% במהלך השנה, הרבה יותר מאשר בארה"ב או בארצות השכנות בגוש האירו.

למעשה השנה האחרונה היתה שנת שיא בגרמניה. חברות גרמניות ייצאו סחורות בשווי של 1.3 מיליארד אירו, ומספר המועסקים עלה ל 41.6 מיליון – הגבוה אי פעם.

אך ההצלחה הכלכלית של גרמניה לא הופכת אותה לפופולרית יותר בקרב שכנותיה. אחרי הכל מדובר במדינה אשר מונעת תמיכה גדולה יותר של הבנק האירופאי המרכזי במדינות השרויות במצוקה. ישנן מדינות באירופה המקוות בסתר שגרמניה תרגיש גם היא בקרוב את כובד המשקל של המשבר הכלכלי.

השאלה למעשה היא כמה זמן תוכל כלכלת היצוא של גרמניה להתחמק מהמערבולת אשר משפיעה על אזורים שלמים בעולם. הכלכלה העולמית מורידה הילוך לא רק בארה"ב וסין, אלא גם בקרב מדינות אירופאיות – הצרכניות המרכזיות של סחורות גרמניות.

עדיין משגשגים

הגרמנים אינם חסינים לחלוטין, לאור התהתפתחויות האחרונות בנקים ומכוני מחקר הורידו את תחזיות הצמיחה ל0.6%-0.3% במהלך 2012.

אך גם אם הצמיחה תהייה צנועה, גרמניה עדיין משגשגת ביחס למדינות אירופאיות אחרות, כגון איטליה וצרפת הנמצאות על סף מיתון, ומדינות דרום אירופה אשר סובלות כבר מהצטמקות של הכלכלות שלהן.

גרמניה מצליחה להתחמק מהמערבולת המושכת את הכלכלות הללו מטה, בעיקר בזכות תעשיות הדגל שלה.תעשיית האלקטרוניקה והחשמל צפויה להציג שוב תוצאות מצויינות ב 2012. איגוד יצרני האלקטרוניקה הגרמנית חוזה גידול של 5% במכירות לכדי 190 מיליארד אירו. “השלמנו שנה יוצאת דופן, ואנחנו צפויים לשנת שיא", אמר נשיא האיגוד קלאוס מיטלבאך.

תחושת ביטחון קיימת גם במגזר של ההנדסה המכנית. שביעות רצון עולה מדבריו של האנס יואכים בילקה, יו"ר הדירקטוריון של קבוצת Ebm-Papst אשר מייצרת מנועים חשמליים ומאווררים. העובדים של החברה הממוקמת בעיר הדרומית מולפינגן, מייצרים רכיבים עבור מקררים ומטבחים עם לקוחות בכל רחבי העולם מרומא לבייג'ינג. “העסקים ב 2011 היו מצויינים, ואנחנו אופטימיים לגבי הביצועים ב 2012”, אמר בילקה.

פדרציית ההנדסה הגרמנית VDMA, חוזה גידול של 4% במכירות במהלך 2012. “יש תחושה חיובית מאוד בקרב יצרני התעשייה המכנית וההנדסית", אומר ראלף ויקרס, הכלכלן הראשי של VDMA, “על אף שישנם סימנים לירידה בביקושים.” במהלך 2011 רשם המגזר עליה של 14% בייצור. התחזית ל 2012 נמוכה יותר באופן משמעותי, “אך אנחנו רחוקים ממצב משברי", מוסיף ויקרס, “בעקבות צניחה בייצור לפני מספר שנים, רבים מהיצרנים היו עדיין במצב של חזרה לרמות ייצור גבוהות. אבל אנחנו לא רגילים לשינויים מהירים וחדים כל כך.”

מוכנים למשבר

יצרניות המכוניות ב.מ.וו, דיימלר ואאודי נאלצו לקצר את חופשת חג המולד של העובדים על מנת לעמוד בהזמנות.המפעלים שלהם עובדים בתפוקה מלאה. “אנחנו לא יודעים מה מצפה לנו ב 2012”, אומר נורברט רייטהופר, מנכ"ל ב.מ.וו. אשר הזהיר את הדירקטוריון שלו כי עשויים להיות ירידות במכירות בזמן הקרוב, הוא הציג בפני הדירקטוריון שלו מספר אפשרויות: מה יקרה אם תתחולל נפילה במכירות של 60,000, 100,000 או אפילו 200,000 כלי רכב ב 2012?התשובה: לא הרבה. הדבר לא יהווה עילא למשבר עבור ב.מ.וו.

יצרנית המכוניות ממינכן תוכל לספוג בקלות ירידה במכירות. הודות למשמרות נוספות, עובדים רבים צברו שעות נוספות ב'מאגר זמן העבודה' שלהם (מנגנון בו משתמשים יצרנים גרמנים על מנת לאפשר להם גמישות במהלך תקופות של האטה). במקרה של ירידה במכירות, העובדים פשוט יוכלו לעבוד פחות. לב.מ.וו יש תזרים מזומנים גבוה בהרבה מאשר היה לה ב 2008 כשהמכירות צנחו בעקבות קריסת Lehman Brothers. “אנחנו מוכנים", אומר רייטהופר.

דיטר זטצ'ה בדיימלר, ומרטין וינטרקורן בפולקסווגן לא צופים איומים משמעותיים על החברות שלהם. המנכ"לים סבורים כי המכירות באירופה יקטנו, אך הם מקווים כי יוכלו לאזן זאת עם גידול במכירות בארה"ב, סין, הודו, רוסיה וברזיל. “אין סיבה להניח כי אנחנו נכנס למצב משברי", אומר זטצ'ה מנכ"ל דיימלר.

תחושת הבטחון שורה גם בחברות קטנות ובינוניות, עמוד השדרה של הכלכלה הגרמנית. ע"פ סקר שנערך ע"י לשכת המסחר והתעשיה הגרמנית, “חברות קטנות ובינוניות ממשיכות לדרג את המצב הכלכלי כטוב במיוחד.” החברות מצהירות על צבר הזמנות ועבודה בתפוקה גבוהה. כתוצאה מכך 44% מהחברות דירגו את המצב שלהם כ"טוב", ורק9% כ"גרוע". ע"פ הדו"ח, “ההתפתחויות הסוערות בשווקים הפיננסיים ומשבר האשראי לא באים לידי ביטוי במציאות הכלכלית של חברות קטנות ובינוניות.” החברות הללו מתכננות הוספת 200,000 משרות במהלך 2012.

חברות תחרותיות

היכולות התחרותיות של החברות הגרמניות מאפשרות את המצב הנוכחי. על אף עליה בשכר, אין סימן לכך כי הדבר פוגם בתחרותיות של החברות. להפך: הסכמי השכר משפיעים באופן חיובי על הכלכלה מכיוון שהעובדים גם צורכים יותר מוצרים. בנוסף, קרוב ל 500,000 משרות התווספו ב 2011, דבר אשר תורם גם הוא לעליה בצריכה וביחד עם גידול בהשקעות של חברות יביא לצמיחה נוספת בשנה הקרובה.

האבטלה בגרמניה צפויה לרדת ב 100,000 לכדי 2.8 מיליון בעקבות יצירת מקומות עבודה חדשים ושינויים דמוגרפיים.ישנם יותר עובדים מבוגרים שפורשים מאשר צעירים אשר מצטרפים לשוק העבודה. האתגר העיקרי איתו מתמודדים חברות קטנות ובינוניות איננו המשבר הכלכלי העולמי, אלא המחסור בעובדים מיומנים.

מדינות שכנות בגוש האירו יכולות רק לחלום על בעיות כאלו. מדיניות צנע וקיצוצים בהוצאות הממשלתיות בעקבות דרישת קרן המטבע הבינ"ל ומועצת האיחוד האירופי מורגשות היטב באירלנד, פורטוגל, יוון וספרד. כאשר מיתון מאיים גם על איטליה וצרפת, שתי הכלכלות הגדולות באירופה אחרי גרמניה.

הביצועים הכלכליים המרשימים של גרמניה אינם מספיקים לאזן את הקיטון בכלכלות של מדינות אחרות באיחוד.מכון Ifo הגרמני צופה הצטמקות של 0.2% בתוצר של גוש האירו השנה.

לבנקים תפקיד משמעותי בקביעה האם אירופה תשקע אל תוך מיתון, וכמה חמור הוא יהיה. בעקבות משבר האשראי קיים חשש מחזרה על אפקט Lehman Brothers אשר הכניסה את הכלכלה האירופאית למצב של הלם כאשר בנקים חדלו להלוות כספים אחת לשני, מצב שאיים על הנזילות של והאשראי של חברות רבות.

כעת החשש חוזר. משבר האמון במגזר הבנקאי מזכיר את התקופה של פשיטת הרגל של Lehman Brothers נכתב בדו"ח חדש של הבנק האירופאי המרכזי. “אנחנו חוששים מהתייבשות קווי האשראי", אומר איב מרש נגיד הבנק המרכזי של לוקסמבורג. ואנדראה אנריאה מרשות הבנקאות האירופאית חושש ממצב שבנקים יהפכו לשמרנים מדי ויסרבו לקחת סיכונים כל שהם.

העובדה היא כי רשות הבנקאות האירופאית ה EBA תרמה להחמרת המצב. הרשות הנחתה את הבנקים להכין עתודות הון גדולות יותר על מנת להתכונן לחדלות פירעון של אגרות חוב של מדינות מסויימות באיחוד. לבנקים ישנם שתי דרכים להעלות את ההון העומד לרשותם, הן יכולות לגייס הון, או שהן יכולות להקטין את נפח ההלוואות שלהם ובכך לצמצם את מלאי ההון הנזיל אותו הן נדרשות להעמיד.

מכיוון שהמשקיעים היססו להשקיע כספים נוספים במוסדות הפיננסיים, בנקים רבים בוחרים באופציה השנייה. Commerzbank הגרמני לבדו הצהיר כי יצמצם ב 30 מיליארד אירו השקעות המוגדרות כבעלות סיכון. במדינות אחרות באירופה, בבריטניה, אירלנד וספרד, בנקים צמצמו את מתן האשראי.

אין מחסור באשראי בגרמניה

במהלך הרבעון השלישי של 2011 הבחין הבנק המרכזי של גרמניה כי בנקים במדינה מעלים את רף הדרישות לקבלת הלוואות. אך האם הדבר אומר כי צפוי מחסור באשראי?

“לא", משיב לכך לוץ גובל, נשיא איגוד החברות המשפחתיות בגרמניה. “כפי שאני רואה את זה, לא קיים מחסור אשראי או נזילות ברוב החברות בגרמניה". כאשר חברות גרמניות זקוקות לאשראי, הדבר קורה לרוב בשווקים בהן הן גדלות במהירות, כלומר בשווקים המתפתחים בעולם שם לא קיים מחסור באשראי.

אך התמונה במדינות החוות משבר באירופה שונה לחלוטין. לבנקים אירופאים כ 200 מיליארד אירו של חובות האמורים להיפרע ברבע הראשון של 2012. הדבר הוביל את ה ECB הבנק המרכזי האירופאי, להציף את השווקים בכסף במהלך נובמבר ודצמבר. “אנחנו עושים כמיטב יכולתינו למנוע ייבוש של קווי האשראי", אומר נשיא ה ECB מריו דרגי.

הזרמות אשראי חסרות תקדים ע"י הבנק המרכזי בארה"ב השפיעו באופן חיובי על הצמיחה במדינה. הריבית הנמוכה והאשראי הזול מעודדים גידול בצריכה, אלמנט משמעותי במיוחד בארה"ב ה 70% מהתוצר מבוססת על צריכה מקומית.

בנובמבר האבטלה בארה"ב צנחה מתחת ל 9% בפעם הראשונה מאז מרץ 2009. אף על פי כן, הצמיחה ממשיכה להיות איטית, וב 2% תתקשה לייצר מספיק מקומות עבודה על מנת להקטין את שיעור האבטלה במדינה. חשוב מכך,הצמיחה לא תהיה גדולה מספיק על מנת למשוך את הכלכלה העולמית לצמיחה מחודשת.

תרחיש משברי

הביקושים האדירים בסין הם שמנעו את מהכלכלה העולמית לקרוס לפני שנתיים. אבל היום, מסתמנים סימני האטה גם בסין. בחודשים האחרונים ישנה האטה בייצור התעשייתי והחלשות של הייצוא. המכירות של מוצרים סיניים רחוקים מהמקום בו היו לפני מספר שנים, והתוצאות מורגשות בכל מקום, החל מיצרני האלקטרוניקה בשנזן ועד יצרני המכונות בשנגחאי.

על מנת להתמודד עם המצב, הרפתה המדינה במדיניות המוניטרית שלה באמצעות הורדת הריבית באופן שמאיים לפגוע ביציבות הכלכלית. ישנה כבר בועת נדל"ן בסין ואם היא תתפוצץ הדבר יפגע באופן משמעותי בצמיחה במדינה.

תמיד היו סיכונים ואתגרים שאיימו על השגשוג של הכלכלה הגלובלית, אך השילוב של משבר האשראי באירופה,והקיטון בצמיחה באסיה מקשים על כלכלנים לחזות את ההתפתחויות העתידיות.

מנהלים בתעשיית הרכב הגרמנית בחנו אפשרויות של פרישה של מדינות PIIGS (פורטוגל, אירלנד, איטליה, יוון וספרד) מגוש האירו, וההשפעות שיהיו לך על האיחוד האירופאי. על פי התחזיות במקרה כזה, הכלכלות של מדינות אלו יצטמקו בכ 6% בשנה והפגיעה במדינות שישארו בגוש האירו תהייה גם היא קשה, הצטמקות של 4%. במקרה כזה ההשלכות לגבי כל המגזרים יהיו קשים ביותר, ולא רק לתעשיית הרכב.

REPORTED BY KATRIN ELGER, DIETMAR HAWRANEK, MARTIN HESSE AND CHRISTIAN REIERMANN //www.spiegel.de/international/business/0,1518,805554-2,00.html