תחום הצרכנות האלקטרונית הגלובלית מלווה בזרם מתמיד של חדשנות, לא משנה אם מדובר בשוק הטלוויזיות, הסמארטפונים או הטאבלטים. תערוכת הטכנולוגיה IFA של ברלין עזרה שוב להמריץ את קניות חג המולד השנה.

תערוכת הטכנולוגיה IFA בברלין

תערוכת IFA בברלין היא אחת התערוכות העסקיות הלוהטות בעולם עבור צרכני אלקטרוניקה ומכשירי אלקטרוניקה ביתיים. השנה התערוכה חגגה 90 שנה וכל המשתתפים היו במצב רוח מרומם. למרות שאזור התצוגה הוגדל בשלושה אחוזים, כל שטחי התצוגה הושכרו במרכז הכנסים החדש "City Cube", אשר משתרע על 1.6 מיליון מ"ר.

כ-250 אלף מבקרים שרצו לראות מקרוב את הטכנולוגיה החדישה והמרגשת של התצוגה, פקדו את האירוע השנה. למעלה ממחציתם אנשי עסקים המעוניינים למכור את מוצריהם או להזמין את הגאדג'ט האחרון. בתערוכת IFA נסגרות עסקאות המשפיעות על כל עונת הקניות לחג המולד.

קבוצת תעשיית המכשירים האלקטרוניים הביתיים, GFU, ציפתה להשיג ביריד עסקאות בשווי של 4 מיליארד יורו (5.3 מיליארד דולר). "הדבר נובע מהאמון המלא של הצרכן בעתיד ונכונותו לרכוש פריטים יותר גדולים בחודשים הקרובים", אומר יו"ר הדירקטוריון של GPU, האנס ג'ואקים קאמפ.

עלייה במחזור ההכנסות

בערך 20 אחוז מהגרמנים מתכננים לרכוש סמארטפונים חדשים, עד לסוף השנה הנוכחית.  לדברי קאמפ, זאת כאשר במקביל, רבים אחרים לוטשים את עיניהם לעבר טאבלטים, טלוויזיות, מצלמות דיגיטליות, תחנות עגינה ומכשירי הזרמת אודיו.

"אנחנו מדברים על מיליוני משקי בית והכנסות בהיקף של מיליונים, המשקפים צמיחה בשוק. בהשוואה למדינות באירופה, הקהל הגרמני להוט במיוחד לרכוש מוצרים חדישים, הדבר הביא לגידול של 1.9% במחזור ההכנסות ל-12.6 מיליארד יורו, במחצית הראשונה של 2014. המומחים של GFU מאמינים שעד לסוף שנת 2014, הגידול במחזור ההכנסות  יגיע ל-2.6%.

להיט המסכים הגדולים

קאמפ אף רואה עלייה בשוק מסכי הטלוויזיה השטוחים. בששת החודשים הראשונים של השנה הנוכחית הצליחו יצרני הטלוויזיות למכור כ-4 מיליון מסכי טלוויזיה בגרמניה, למרות שהעלייה הושפעה מהמונדיאל שהתרחש בקיץ האחרון. בנוסף, כ-10 מיליון מסכי טלוויזיה ישנים עדיין מצויים במשקי הבית בגרמניה, ל-10% מהם יש וותק של למעלה משבע שנים, אומר קאמפ. "חדשנות נותנת דחיפה יותר גדולה מאשר אירוע ספורט", הוא טוען: "גבוה בראש סולם העדיפויות של הצרכן עומדים מסכים אף יותר גדולים, ברזולוציית HD או אפילו ברזולוציה ULTRA HD".

סלונים חכמים

קאמפ טוען שגם המכשירים הנגישים לאינטרנט שוב הפכו לנושא חם בתערוכה, כמו היכולת לתת לצרכן נגישות לתוכניות טלוויזיה באמצעות ספריית מולטימדיה מקוונת. למרות שישנם עוד מכשירים שניתן לצפות בהם בתכנים שונים, גרמנים עדיין מבלים בממוצע ארבע שעות ביום מול מסכי הטלוויזיה. הטלוויזיות לא יצאו מהאופנה והן ימשיכו להימצא בחדרי האורחים, אמר קאמפ, בעת שהצביע על יכולת האינטראקציה של המכשירים לטאבלטים ולסמארטפונים.

באופן כללי, כ-46 מיליון מכשירים אינטרנטיים יימכרו בגרמניה השנה, נתון המשקף עלייה של 12% לעומת נתוני המכירות אשתקד. מחצית מן המכשירים האמורים יהיו סמארטפונים, בראש הסולם לפני הטלוויזיות והטאבלטים. מכירות מכשירי השמעת מוזיקה יוכפלו. המכשירים העומדים לפרוץ לשוק הם המכשירים המכונים לבישים – שעונים חכמים ומכשירי ניטור פעילות גופנית בצורת צמיד. אולם, על פי GFU, אין עדיין תחזית אמינה לשוק הגאדג'טים הללו.

יותר מטבחים נוחים ?

IFA גם איפשרה לקבל הצצה למוצרי החשמל הביתיים המסורתיים יותר כגון מכונות כביסה, מדיחי כלים, מקררים ותנורים, אשר הפכו להיות יותר ויותר מתקדמים. בתחום הספציפי הזה צפוי מחזור הכנסות של 7.3 מיליארד יורו בגרמניה במהלך 2014.  "מדובר בחדשנות, כל מה שעושה את החיים נוחים יותר וקלים יותר", אומר קאמפ.

צרכנים מעוניינים במוצרי חשמל ביתיים מאוד יעילים מבחינה אנרגטית, יחד עם זאת, הם לא רואים בעיה בכך שהם זולים ואמינים. כרגע, רק מעט צרכנים מתעניינים באפשרות לשלוט במוצרי החשמל שלהם באמצעות סמארטפונים, או בשאלה אם המכשירים נגישים לאינטרנט. יכולות השליטה מרחוק נחשקות יותר כאשר מדובר במערכות חימום, מיזוג או תאורה, במטרה לחסוך אנרגיה ולספק יותר נוחיות ובטיחות למשקי הבית.

מקור: dw.de