הצמיחה הכלכלית בגרמניה נזקפת באופן הולך וגדל לגידול בצריכה בשוק המקומי. שיעור האבטלה הנמוך בשני עשורים 6.7% (לעומת 10.8% בגוש האירו), עלייה בשכר והלוואות זולות הגדילו את היצע ההון הזמין בידי צרכנים, וזאת בניגוד לשאר מדינות גוש האירו החוות מדיניות צנע וצמצום בהוצאות של משקי הבית. בתגובה לנתונים החדשים, כלכלנים בבנקים שונים, החל מ HSBC ל BNP Paribas העלו את תחזיות הצמיחה לכלכלה הגרמנית, תוך התבססות על גידול בביקושים של הצרכנים הגרמנים עצמם.

לפני עשור, גרמניה היתה 'האיש החולה' של אירופה", אמר הולגר שמידלינג, כלכלן ראשי בבנק הותיק בגרמניה – Berenberg. “אבל עתה, הגרמנים הולכים לחוות עשור של צמיחה ושגשוג עם מאזן תשלומים מאוזן".

הגידול בהוצאות של צרכנים עשוי לגדול ב 2% שנה הבאה, לעומת 0.75% בשנים קודמות. היצוא גדל ב 2.25% בשנה האחרונה. “בדר"כ התחזיות הכלכליות בגרמניה מתמקדות בביצועי היצוא", אמר דיויד אואן, כלכלן ראשי ב Jefferies International Ltd “אולם נראה כי דווקא הצמיחה בצריכה המקומית תשפיעה באופן מפתיע וחיובי". לפיכך ישנה אפשרות כי הDAX יפרוץ השנה מעבר לגבול ה 7200 נקודות, עלייה של 22% מאז סוף 2011.

הגידול בצריכה ניכר בנתונים הכספיים של רשתות קמעוניות. Gerry Weber International, חברת בגדי נשים מהאלה מתכננת לפתוח כ 85 חנויות חדשות בשנה הקרובה, כמחציתן בגרמניה. מכירות הרשת צמחו ב 13% בשנה האחרונה, כ 702.7 מיליון אירו. רווחי Douglas Holding, חברת מוצרי התמרוקים הגדולה באירופה עלו ב 14% ממכירות בשוק הגרמני, לכדי 990 מיליון אירו.

אך ישנן גם אתגרים וחוסר ודאות. עלייה במחירי הנפט של 30% מאז אוקטובר שעבר עשויים לקטום את הגידול בהוצאות הפנויות של משקי הבית. וגידול מואץ מדי בכלכלה הגרמנית עשוי להקשות על שמירה על יעדי האינפלציה של הבנק המרכזי האירופאי.

שיעור הריבית של הבנק המרכזי הינו הנמוך ביותר אי פעם 1%, ועל מנת למנוע לחצים אינפלציוניים "גרמניה תדרוש שיעור ריבית גבוה יותר", אמר מריו דרגי, נשיא הבנק.

הצמיחה הכלכלית עשויה ליצור כ 250,000 מקומות עבודה נוספית במהלך השנה: 80,000 בשירותים, 50,000 בטכנולוגיות מידע, 40,000 מהנדסים כך על פי סקר של DIHK מכון התעשיה והמסחר הלאומי. הביקוש הגבוה לעובדים גורר העלאת שכר לאחר כעשור של קיפאון.

הסכם שכר חדש שנחתם בין הממשלה לעובדי המגזר הציבורי מבטיחה תוספת שכר של 6.3% עד סוף השנה. הסדרות עובדי תעשיית המתכת דורשת העלאת שכר של 6.5%. הצפי הוא כי עליית השכר הממוצעת במשק תהייה כ 2% נומינאלית במשך השנים הקרובות.

הריבית עבור הלוואות ירדה ל 3.5% בינואר 2012 לעומת 4.81% ב 2007 לפני משבר האשראי.

בניגוד לשאר מדינות אירופה, הממשלה של אנג'לה מרקל יכולה להמנע מביצוע של קיצוצים כואבים בתקציב. הגרעון התקציבי צפוי לרדת ל 0.8% מהתוצר הגולמי ב 2013. קרן המטבע הבינ"ל מעריכה כי העודף במאזן המסחרי של גרמניה יהיה 5% בשנת 2012.

 

 

 

 

 

//www.bloomberg.com/news/2012-04-10/germany-grows-robust-from-sick-man-with-demand-at-home.html