גידול במספר התושבים בבירת גרמניה- תחזית של 15 אחוז לשנה עד שנת 2035
צפוף למדי בערים הגרמניות הגדולות ביותר. מחקר מקיף של המכון הכלכלי הגרמני IW בקלן מצביע על מגמה כזו בברלין, מינכן ופרנקפורט. מספר תושבי ברלין צפוי לעלות בלא פחות מחצי מיליון עד שנת 2035. כעת מתגוררים כשלושה וחצי מיליון תושבים בעיר.

הצמיחה בעיר מינכן צפויה להיות מהירה במידה דומה, וגם זאת לפי הניתוח של מומחי IW. מדובר שם בעלייה של 14 אחוז שתתבטא באוכלוסיה של 1.66 מיליון נפש. המומחים מעריכים שעד שנת 2035 תגיע אוכלוסיית פרנקפורט ליותר מ- 800 מאות אלף נפש, וזאת תהיה עלייה של בערך 11 אחוזים. המומחים מציינים במחקר שחלק גדול מצמיחת האוכלוסייה יגיע מהגירתם הפנימית של גרמנים צעירים מאזורים כפריים יותר, בחיפוש אחר הזדמנויות לימודים ותעסוקה. כמו כן, גם הגירה והגעה של פליטים מחוץ לארץ תגדיל את האוכלוסייה בערים הללו. למעשה, גם בנות ובני גיל הזהב מוצאים עניין גובר בערים הגדולות מפני שבהן יש להם הזדמנויות טובות יותר לפנאי ולטיפול רפואי, ויותר קשרים חברתיים.

הגרמני הממוצע יהיה בן 46.7 בשנת 2035
הגרמני הממוצע יהיה בן 46.7 בשנת 2035. בהשוואה לנתון זה, מגמות ההגירה לערים הגדולות יתבטאו בירידה בגיל הממוצע בהן. בפרנקפורט יהיה הגיל הממוצע 42.5, בברלין 42.2 ובמינכן 41.4. כמו כן יעלה, לפי נתוני מכון המחקר IW, גם מספר הילדים בגילאים מתחת ל-15 ומספר הגמלאים בגיל 67 ומעלה, וזאת גם בשל העלייה בתוחלת החיים.

כתוצאה מכך, יהיה בערים הגדולות הללו בגרמניה מחסור חמור בשטחי מגורים, אלא אם הרשויות ינקטו תכנון הולם מבעוד מועד. מכון המחקר ULI וחברת TH Real Estate טוענים בפרסום משותף שעיקר הפתרון צריך להיות עיבוי וציפוף של שטחים בנויים קיימים. על מנת לעמוד בדרישת הדיור ההולכת ועולה בערים גדולות ברחבי המדינה, יהיה צורך לבנות מדי שנה בשנה כמעט חצי מילון דירות חדשות בכל גרמניה, עד לשנת 2020. מסקנה זו עולה ממחקר שנערך באוניברסיטת פרייבורג עבור מכון IVD.

מקור: haufe.de