הסיבות שנתגורר בדירות מודולאריות בעתיד

היות שהמחסור במקום בערים הולך ומחריף ומחירי השכירות עולים, דיור קומפקטי נהיה יותר ויותר פופולרי.   תעשייה חדשה מציעה כעת פתרונות חדשניים בתחום הדיור החסכוני.

חדר בגודל של קופסת נעליים, בלב קובייה לבנה. במבט ראשון זה נראה כמו פיסול מינימליסטי. ואולם, בחדר הזה יש שולחן מתקפל, מיטה נשלפת, מלתחה, מטבחון, מקלחון. כלומר, כל מה שאדם זקוק לו. Mnmm הוא קיצור שמו של הפרויקט החדשני, שעוסק בחזון ליחידת דיור נוחה בת 27 מטרים רבועים בלבד. לחזון הזה אחראי משרד האדריכלים Scheidt Kasprusch בברלין.

המצב בערים צפוף יותר ויותר, ולא רק בעיר ענקית כמו ניו יורק, לונדון או טוקיו. גם בברלין מתחרים יותר ויותר אנשים על שטחי מגורים מוגבלים. ולא נראה שתושבים עוזבים את העיר. כלומר, דירות בברלין יהפכו מצרך נדיר ויקר יותר ויותר.

מחירי מטר רבוע לדיור בערים הגדולות בגרמניה מטפסים כבר שנים, הן לדירות לרכישה והן לדירות בשכירות. גם הוצאות החימום והחשמל מטפסות. אין פלא שצמצום נפח הופך לחלופה מושכת לרבים. כלומר, דירות חדשות וקומפקטיות במקום דירות ישנות גדולות עם דלתות עץ כבדות ורצפת פרקט מושקעת. בד בבד עם מגמה זו, מתברר שהדירות הקטנות מעניינות לא רק מנקודת מבט תכנונית עירונית, אלא גם מנקודת מבט פיננסית. חברות הנדל"ן מרוויחות היטב כאשר הבינוי בפרויקט צפוף. 7 דירות בנות 30 מ"ר מניבות רווח גדול יותר מדירה אחת ענקית שמשתרעת על שטח של 210 מ"ר.

 

המגמה לעבור לדיור קומפקטי – פרטים

בכל זאת, בבירת גרמניה יש עדיין מרחב גדול יחסית: לפי נתוני שנת 2014, מרחב הדיור הממוצע שעמד לרשות כל דייר בברלין היה 39 מ"ר, ולשם השוואה תושב ממוצע בטוקיו נהנה רק מ-15 מ"ר (בוורשה בירת פולין היה השטח 25 מ"ר).

השוק לדיור קומפקטי גדול מאד והוא צפוי לגדול אף יותר בשנים הקרובות. שמונים אחוז ממשקי הבית בברלין כוללים עד שתי נפשות בלבד. בערך מיליון בני אדם חיים לבד. יזמים בשוק הנדל"ן מביאים בחשבון גידול בביקוש לדירות קטנות. ברחבי העיר כבר אפשר לראות דירות כאלו משולבות בפרויקטים חדשים של בנייה, כגון במתחם Tacheles.

התוצאה הטבעית של שינוי זה היא תחרויות לתכנון דירות מיקרו. חברת Minimum בברלין הזמינה מתכננים להציע תכניות לדירות בנות 27 מטרים רבועים בלבד. בסך הכל ניגשו לתחרות 14 מתכנני דירות מבירת גרמניה. בין חברי חבר השופטים היו מתכננים ידועים, כגון ורנר אייסלינגר שיש לו ניסיון רב בתחום זה. מאז שנת 2003 הציע מספר רעיונות חדשניים לדיור מיקרו, ובהם Loftcube, דירה על שטח של 40 מ"ר.

בפרויקט "microchic" הזוכה מדובר בקיר שקוף עם פאנלים ניתנים להזזה לאורכו של החדר. שאר המרחב חופשי לשימוש. בדירה יש גם מרחב אחסון קטן, ומעליו מיטה, יחידת מטבחון ומקלחון. בפרויקטים כאלו יש להביא בחשבון את הנגישות ברחבי הדירה, שכן אוכלוסיית העיר הופכת מבוגרת יותר ויותר, ולכן גם פרויקט בעיצוב חדשני עשוי להיות פחות שימושי בפועל.

 

לגור במרחב פתוח למחצה

במקום השני זכה פרויקט חדשני אף יותר. מיקרו דיור פועל טוב יותר כאשר הדיירים יכולים להביא בחשבון גם מרחבים שנמצאים מעבר לקירות יחידת הדיור הקטנה שלהם. בפרויקט "Expansive Home" שזכה במקום השני, מדובר הדיירים יכולים להזיז את קיר הדירה ולפתוח את המרחב לכיוון קומת הבניין ולנצל בשעת הצורך את המרחב הפנוי שם. מצידה השני של הדירה אפשר להרחיב אותה בעזרת מרחב ניתן להזזה ושקוף שמאפשר ליהנות מהשמש. הרעיון מבוסס על המצאה משנות ה-20 של המאה הקודמת. מדובר במעין "כלוב" זכוכית, שבשעתו השתמשו בו כדי לאפשר לתינוקות לשבת תחת השמש. הרעיון מאפשר עקיפה של תקנות הבנייה המחמירות, שלא מתירות תמיד הרחבה מלאה של דירה למרפסת קבועה.

בנוסף לדלתות הזזה וקירות הזזה חוסכי מקום, רוב משרדי התכנון הוסיפו להצעותיהם אלמנט יסודי: מרחבים רב תכליתיים. משרד אחד הציע "ממיר" – מחיצה ניידת שמאחורי טמונים שולחן קטן וגם שולחן גדול, ספה, מדף וגם מיטה. הדיירים יכולים לבחור איזה מהם לשלוף. בדירה יש קיר שירות שלאורכו יש מטבח ומקלחון. משרד אחר הציע ממיר בתצורה מסתובבת. האדריכלים מציינים שהדירה שלהם תתפקד כמעין "אולר שוויצרי" רב תפקידים. הם מציעים במתחם שלהם גם מרחבי עבודה משותפים. חדר סאונה לדיירים וקפה בכניסה למתחם. שטחים משותפים לשימוש הקהילה יוצעו בכל קומה וגם על גג הבניין. "שימוש במרחבי צד שלישי" ו"מיקור חוץ של פעולות כמו כביסה ואימון כושר" – כך מכנה אחד האדריכלים את המגורים במיקרו דירות במאה ה-21.

 

מיקרו דירות לשיתוף בין דיירים

עם תפיסה מרושתת כזו, ששמה דגש על שיתוף פעולה ושיירינג, גם יצרנית המכוניות Automarke Mini  מעסיקה את עצמה במציאת פתרונות קומפקטיים לשימוש במרחב. החברה, שהתפרסמה במכונית הקטנה והידועה שלה שהייתה פופולרית בשנות ה-60, מתמחה לפי המוטו שלה ב "שימוש יצירתי במרחב" כבר מאז שנת 1959. במסגרת שבוע העיצוב במילאנו, החברה הציגה לאחרונה חזון של מגורים במרחב קטן תחת הכותרת "Mini Living", פרויקט בשיתוף פעולה עם משרד האדריכלים היפני ON וסניף ברלין של חברת התכנון הבינלאומית Arup. בפרויקט זה, לכל דייר יש 30 מ"ר שעומדים לרשותו, וחללים נוספים שמצויים בשימוש משותף של מספר דיירים.

מכוניות מיני ניתנות כמובן לשיתוף כבר כעת באמצעות שירותים כגון Drive Now, ונראה שחברת Smart תציע בקרוב שירות דומה.  מגמת הצמצום מתאימה במיוחד לעידן הזה לא רק בגלל שיקולים כלכליים. מי שגרים במרחב קטן יותר ישתמשו בפחות אנרגיה ובפחות שטח. מלת המפתח כאן היא "טביעת רגל אקולוגית". הפחתת טביעת הרגל הזו היא ענין רצוי לרבים בחברה בת זמננו, שמוטרדים ממצב כדור הארץ. אחד המומחים מעיר בבדיחות הדעת שאם ברצוננו לגור בדירת מיקרו ולשמור בספריה בדירה את כל הספרים על מגמת הצמצום – יהיה עלינו לשכור דירת מיקרו נוספת כדי לאחסן את כל הספרים…

 

ניו יורק – יחידות דיור קטנות לשכירות במחיר התחלתי של 2450 דולר

בניו יורק, התכניות התאורטיות ממילאנו, ברלין וטוקיו כבר קורמות עור וגידים, או קורמות אבן וטיח. מתחילת יוני בשנה שעברה גרים השוכרים הראשונים ב-55 דירות קטנות בבניין בן תשע קומות במנהטן, תחת השם "My Micro NY". הדירות בתכנון חברת nArchitects כוללות שטח של 24 עד 32 מ"ר, והן מחוברות זו לזו במבנה מעין מודולרי במתחם Kips Bay.

הודות לציר סיבוב אפשר ליצור מרחבים שונים ומשתנים במרחב הדיור הזה. 32 דירות כבר מוצעות להשכרה במחירי השוק, בין 2450 ל-3200 דולר לחודש. שמונה דירות שמורות ליוצאי צבא ארה"ב, אחת לאחראי התחזוקה, ו-14 הדירות הנותרות יוצעו להשכרה באמצעות הגרלה בין 60 אלף מתמודדים בעלי הכנסות נמוכות. המתחם כולל מרפסת גג משותפת, מכון כושר, סאונה, והוא מציע באמצעות אפליקציות שירותים שונים, כגון ניקון, כביסה, הוצאת כלבים. לדירות חלונות גבוהים ותקרה בגובה 3 מטרים, מה שמקל על המגורים בהן.

 

יחידת דיור מודולרית עם חסכון אמיתי בשטח

הדירות המרוהטות כוללות פינת מטבח עם מקרר, מדיח כלים, כיריים ומיקרוגל וגם טוסטר אובן לאפייה – כולם בממדים קטנים ולא אמריקאים.  לתנור אפייה גדול אין מקום. מעל למטבח מצוי מרחב אחסון, ושילוב הספה והמיטה מציע חסכון רב במקום. השולחן בדירה ניתן להארכה, כך שאפשר להושיב סביבו 10 אנשים. צבע הדירה לבן בעיקרו. ומה יעשו דיירים שרוצים לאחסן יותר מכפי שאפשר לשים בדירתם? המתחם מציע להם חדרי מחסן בבניין.

מקור: WELT