בברלין נבנו בשנת 2017 יותר מ-15,000 יחידות דיור חדשות

מספר יחידות הדיור שנבנו בשנה שעברה בבירת גרמניה עולה על 15 אלף. מדובר בעלייה של 14.7 אחוזים בהשוואה לשנת 2016. דוח חדש מראה את דמותו של רוכשי דירות בברלין טיפוסיים.

הנתונים שפורסמו על ידי המשרד האזורי לסטטיסטיקה באמצע השבוע שעבר, על סמך נתוני רשויות הפיקוח על הבנייה, מעודדים. בערך שליש מסך יחידות הדיור החדשות שנבנו, 4785 ליתר דיוק, הן יחידות דיור שבעליהן רכשו אותן. כמו כן, כמעט 13 אלף יחידות דיור התקבלו מבנייה חדשה, וקרוב לשלושת אלפים יחידות דיור התקבלו מבינוי בבנייני מגורים קיימים, למשל על ידי הוספת קומה. לפי הנתונים מתברר גם ש-3228 תכניות בינוי אושרו בברלין.

הרובע שבו נבנו הכי הרבה דירות בברלין הוא LICHTENBERG

מתוך יחידות הדיור החדשות, רובן – כ-11 אלף- נבנו בבנייני מגורים רב קומתיים. בפילוח לפי רבעים, רובע LICHTENBERG מוביל עם 2544 יחידות דיור, ואחריו רובע MITTE עם 2510 יחידות דיור חדשות, ורובע TREPTOW KOEPENICK עם 2097 יחידות דיור חדשות.

ברלין צומחת בכל שנה בערך ב-40 אלף תושבים, ודמי השכירות בעיר עולים בהתמדה. לפי הערכת הסנאט של ברלין, תידרש בנייתן של לפחות 194 אלף יחידות דיור נוספות עד שנת 2030 – כלומר כעשרים אלף יחידות דיור לשנה. ואולם, בשנה שעברה נרשמה לראשונה מאז שנת 2010 ירידה במספר אישורי הבנייה שהונפקו בבירת גרמניה.

איגוד קבלני הבנייה במדינת ברלין ברנדנבורג התלונן לפני זמן לא רב כי בנייתן של יחידות דיור נוספות בעיר אינה זוכה לתמיכה מספקת מצד הרשויות והסנאט. הסנטורית לענייני בינוי קתרין לומפשר הציגה בנימה חיובית את נתוני שנת 2017. היא אמרה כי "אנו הולכים בדרך הנכונה". לדבריה, ברלין מציגה מודל בינוי ופיתוח טוב, שמאפשר גם למשקיעים פרטיים לבנות דירות לשכירות שדמי השכירות בהן יהיו נתונים בפיקוח ממשלתי.

כמעט שליש מיחידות הדיור החדשות שנבנו בברלין הן דירות בבעלות הדיירים. דירות כאלו מבוקשות כעת במיוחד בבירת גרמניה, כפי שעולה מדוח חדש של מומחי חברת מימון הנדל"ן HUETTIG AND ROMPF. עוד עולה מדוח שלמעלה משבעים אחוז ממי שרוכשים דירה בברלין מחליטים לרכוש דירה בבניין רב משפחתי, בעוד שרק עשרים אחוז בוחרים בדירה צמודת קרקע באחד מ"בתי השורה" או ביחידת דיור בבית דו-משפחתי.

הדוח לא מראה רק באיזו מידה נרכשות דירות בברלין אלא גם מיהם הרוכשים! בסך הכל מתברר כי לרוכשי הדירות בברלין יש פחות ילדים בהשוואה לממוצע בגרמניה ושהם זקוקים למרחב מגורים קטן יותר. יחד עם זאת, רמת המחירים הגבוהה בברלין פירושה שגם רוכשי דירות קטנות יחסית בהשוואה לממוצע הארצי בגרמניה נאלצים להוציא סכומים גבוהים מהמחיר הממוצע ברחבי המדינה.

נתונים על רוכשי הדירות הטיפוסיים ברלין:

  • לרוכש/ת הדירות הטיפוסי בברלין יש 0.7 ילדים, לעומת 0.81 בממוצע הכלל ארצי בגרמניה
  • רוכש הדירה הטיפוסי בברלין נשוי (מעל 50% מרוכשי הדירות) ומועסק (למעלה מ-70% מרוכשי הדירות)
  • היות שהנדל"ן בברלין הולך ומתייקר, רוכש/ת הדיור הטיפוסי בברלין חייבים להרוויח לפחות 4650 אירו לחודש (למשק בית).
  • זוג נשוי קונה בממוצע בברלין דירה ששטחה הכולל 101 מטרים רבועים, בהשוואה ל-125 מטרים רבועים בדירה ברחבי גרמניה, בממוצע.
  • תושב ברלין שאינו נשוי מתגורר בדירה ששטחה הממוצע 77 מטרים רבועים, בהשוואה ל-107 מטרים רבועים ברחבי גרמניה, בממוצע.
  • שוק הנדל"ן בברית גרמניה אוהב במיוחד דירות בבניינים גדולים. מעל 70 אחוז בוחרים באופציה זו לעומת כארבעים אחוז בלבד ברחבי גרמניה, בממוצע.
  • רוכשי דירה טיפוסית בברלין משקיעים קרוב ל-400 אלף אירו ברכישה, ומדובר בסכום גבוה בכ-40 אלף אירו מהסכום שמשקיעים רוכשי דירה ממוצעת ברחבי גרמניה.
  • רוכש/ת הדירה הטיפוסיים בבירת גרמניה הם אזרחי גרמניה. 78% מהרוכשים היו אזרחי גרמניה.
  • יחד עם זאת, לא פחות מ-13 אחוזים מרוכשי הדירות בברלין הם תושבי חוץ – אזרחי אחת המדינות באיחוד, וזאת בהשוואה ל-7 אחוזים בלבד בקרב רוכשי כלל הדירות בגרמניה.

Source: bz-berlin