גם בשנת 2017, בירת גרמניה מהווה יעד עיקרי למשקיעי נדל"ן גדולים. מדובר במשקיעים הן בתחום הנדל"ן המשרדי והן בתחום הנדל"ן למגורים. בין הערים המבוקשות ביותר ברשימת האתרים, שבע ערים בסך הכל: ברלין, מינכן, שטוטגרט וגם פרנקפורט. הנתונים עולים מסקר שערכה חברת EY שמקום מושבה בפרנקפורט, עבור בנק השקעות נדל"ן גדול בגרמניה. המומחים סבורים שנפח ההשקעה בברלין יהיה בין 60 ל-65 מיליארד יורו, כמעט כמו בשנת 2016 שבה נרשמה השקעה בשווי כולל של 66 מיליארד יורו.

הסיבה לנסיגה הקלה הצפויה השנה: קיים מחסור חריף למדי בשטחי נדל"ן משרדיים ובשטחים גדולים למגורים בברלין. המחסור באתרי השקעה זמינים החריף לאחרונה ובעלי נכסים רבים מעדיפים לדחות את העסקה ולהמשיך להחזיק בנכס, כדי שמחירו יעלה, ואז יוכלו לערוך את העסקה בתנאים נוחים יותר עבורם. כך מוסר כריסטיאן שולץ וולקוב, מנהל תחום הנדל"ן בחברת EY.

סקר שנערך בקרב 135 מוסדות השקעה מובילים בתחום הנדל"ן, כגון קרנות, קופות פנסיה, חברות ביטוח וחברות פיננסיות גדולות, מעלה כי הענין בהשקעות בגרמניה עודנו גבוה. אך יחד עם זאת, מומחי חברת EY מצביעים על אי אלו סיכונים פוליטיים שעלולים להעיב על מצב השוק, כגון השלכות תוצאות משאל העם Brexit – יציאת בריטניה מן האיחוד האירופי, או גם המדיניות הבלתי צפויה של נשיא ארצות הברית הנבחר, דונלד טראמפ. אם התפתחויות אלו יגבילו את הסחר החופשי הבינלאומי, הדבר עשוי להגביל גם את כלכלת גרמניה, שכוחה העיקרי נשען על ייצוא סחורות לחוץ לארץ. להתרחשות כזו יהיו השלכות על התנהלותם של משקיעים, גם בתחום הנדל"ן.

גם חניונים, בתי אבות ומעונות סטודנטים נהנים מביקוש גבוה

למרות מגמות אלו, לפחות 90 אחוז מן המשקיעים ממשיכים לראות בגרמניה יעד מועדף להשקעה, והם רוצים להמשיך להשקיע במדינה. אך הם נאלצים להביא בחשבון עליות מחירים בשוק. "העובדה שהמחירים עלו במידה ניכרת בגרמניה בשנת 2016 , ובכמה פלחי שוק אף עלו ברמה מסחררת – לכל זאת אין השפעה ניכרת על כוח המשיכה של גרמניה, שנותר גבוה". את הדברים הללו מוסרים מומחי חברת EY. הם מציינים כי משקיעי נדל"ן רבים מביאים בחשבון השקעה בתחומים שוליים יחסית של נדל"ן, כגון חניונים, בתי אבות ומעונות לסטודנטים.

ובכל זאת, המשקיעים מתענינים גם השנה בעיקר בתיקי השקעה שבסיסים נדל"ן משרדי או נדל"ן לדיור. וכאן ניצבת בירת גרמניה במקום בולט מאד. אחד המומחים מסביר זאת כך: "שטחי נדל"ן משרדי בברלין מבוקשים מאד על ידי משקיעים, בגלל סיבות שונות כגון כוחה הכלכלי של העיר והתנאים הסביבתיים שלה, וגם בזכות סצנת חברות ההזנק הפורחת בה והצלחות נוספות שקשורות לתחום ההיי-טק".

פרנקפורט עלתה למקום השני, בזכות ברקסיט

17 אחוזים מהמשקיעים הבכירים שנשאלו ציינו שהם מתענינים בנדל"ן משרדי בברלין, 15 אחוזים הביעו ענין בנדל"ן למגורים בעיר – בסה"כ 32 אחוז מהמשקיעים התענינו בהשקעות נדל"ן בברלין. בשטוטגרט ובמינכן מדובר בהתענינות בשיעור 13 אחוזים בנדל"ן משרדי, ובתחום הדיור פרנקפורט ניצבת במקום השני לאחר ברלין, עם התענינות בשיעור של 14 אחוזים. מגמה זו מיוחסת על ידי המומחים לתוצאות משאל העם בבריטניה בשנה שעברה, בנוגע ליציאת המדינה מן האיחוד האירופי. כבר כעת, משקיעים בכירים מחפשים לעצמם דירות גדולות בעיר כדי שיוכלו להשכיר אותן או למכור אותן לבנקאים שצפויים להגיע מלונדון. לגבי העיר מינכן, 11 אחוזים מהמשקיעים הביעו בה ענין. מטרופולין נירנברג נהנה מ-8 אחוזי התענינות, הן בתחום הדיור והן בתחום השטחים המשרדיים.

בשנת 2016 יצרה התענינות המשקיעים הגדולים מהומה קטנה בשוק הנדל"ן בגרמניה ובאוסטריה. כך למשל, חברת ההשקעות Blackstone רכשה את חברת Officefirst לשטחי נדל"ן משרדי, קרן הפנסיה של ענק האלקטרוניקה הקוריאני סמסונג רכשה מבנק מקומי גדול תמורת 660 מיליון יורו מגדל משרדים גדול של הבנק במיקום מרכזי במיוחד בעיר פרנקפורט, וענק הבנייה למגורים Vonovia רכש את חברת ההשקעות האוסטרית בתחום הנדל"ן Conwert תמורת לא פחות מ- 1.7 מיליארד יורו.