ברלין משפצת בנייני מועצה ומשרדים מוזנחים

הסנאט של ברלין יזם תכנית לשיפוץ מקיף של בניינים ציבוריים. תחילה ישופצו בניינים ברובע שפנדאו וברובע מרצאן-הלרסדורף. ברבעים אחרים של העיר נמתחת ביקורת על התכנית.

ברחבי ברלין יש בניינים ציבוריים מוזנחים רבים ואף רבים מדי. כעת מדובר בתכנית לשיפוץ הבניינים הללו, מה שייטיב עם אלו שעובדים בהם, אך גם עם הציבור שמקבל בהם שירותים מן הרשויות. תחילה ישופצו בנייני המועצה בשני הרבעים שצויינו לעיל. התקציב המתוכנן לשם כך הוא כ- 20 מיליון אירו בכל אחד מהרבעים. כך הוחלט בישיבה של הסנאט לאחרונה.

מדובר ביריית הפתיחה לתכנית שיפוץ מקיפה לבנייני ציבור ועירייה ברחבי הרבעים של בירת גרמניה. כבר שנים רבות מדובר בברלין על כך שהבניינים הללו, כמו הרבה דירות בברלין שנבנו במאה ה- 19, אינם במצב טוב. במקביל יש לדאוג לכך שלעובדי הציבור החדשים בברלין ומספרם ההולך ועולה בשל גידול העיר, יהיה מקום עבודה הולם.

על הפרק לא עומדת תכנית לשכירת שטחים חדשים, וכמו כן אי אפשר להמשיך להזניח את הבניינים המדוברים. הסנאטור לעניינים פיננסיים מתיאס קולאץ-אהנן, ממפלגת SPD הסוציאל דמוקרטית, סבור שמדובר גם בצורך כלכלי. הסכום של כ- 40 מיליון אירו שהוקצה לשני הרבעים הראשונים התקבל מעודף תקציבי של שנת 2017.

ראש רובע שפנדאו, הלמוט קליבנק ממפלגת SPD הצהיר, כי מדובר בסימן חשוב לבאות. הכוונה לשפץ את גג הבניין, לשפר את תשתית כיבוי האש בו ולעצב מחדש את חלל הקומה הרביעית העליונה. העובדים בבניין התלוננו במשך זמן רב על הצורך בשיפוץ ובכל מקרה מספרם הלך וגדל וממילא נדרשו שטחים נוספים. אפשר לשכור שטחים כאלו, אך תכנית השיפוץ תאפשר ליצור אותם בתוך הבניין המחודש וכך יוכלו הרשויות להימנע מתשלום דמי שכירות, שהולכים ועולים בעיר. הרשויות ברובע שוקלות לבנות בעתיד בניין מנהלה נוסף וכעת נבדקים מספר מתחמים אפשריים ברובע.

"שמחתי כמו ילד קטן"
בניין המועצה של מרצאן, שגם עבור שיפוצו הוקצו כעת סכומים נכבדים, נבנה בתקופת גרמניה המזרחית, הוא בניין מוגן לשימור, אך מצבו התחזוקתי אינו טוב. מאז שנת 2013, מנהלות הרשויות המקומיות של הרובע משא ומתן עם חברת ניהול נדל"ן ברלינאית בנוגע לשיפוץ יסודי, עד כה ללא הצלחה. הרעיון היה שהחברה תקבל בעלות על הנכס ואז הרשות המקומית ברובע תוכל לשכור אותו ממנה. כעת החליטו ראשי המנהלה ברובע לתכנן בעצמם את השיפוץ ולבצע אותו.

ראש המועצה המקומית של הרובע, דגמר פוהלה ממפלגת DIE LINKE, אומרת בראיון שהיא שמחה כמו ילד קטן על ההחלטה להקצות סכום לשיפוץ הבניין. בעקבות השיפוץ הנרחב, שישמור על חזות הבניין בהתאם לכללי השימור של מבנים מוגנים בעיר, הבניין יחזור לקדמותו הנאה. כמו כן, תנאי העבודה של העובדים צפויים להשתפר ואפשר יהיה להשתמש גם במרתף הבניין.

רבעים אחרים בעיר, שגם בהם יש בנייני מנהלה מוזנחים, ייאלצו להמתין מעט. כך למשל, הממונה על התקציב במועצת רובע פרידריכסהיין קרויצברג, קלארה הרמן ממפלגת הירוקים, פנתה לסנאט בבקשה להקצות 34 מיליון אירו לשיפוץ ולהרחבה של בניין מועצת הרובע.

היא מביעה קורת רוח לנוכח התכנית המקיפה לשיפוץ בנייני רשויות מקומיות ברחבי בירת גרמניה, אך היא מוטרדת מכך שהטיפול בבקשות הרבעים השונים לא היה שוויוני. היא מציינת שגם ברובע שלה יש צורך דחוף בשיפוץ כולל, ולא רק בשני הרבעים שהעבודות כבר התחילו בהם. רובע פאנקוב ורובע ליכטנברג יקבלו כל אחד 6 מיליון אירו מיוחדים ל"פרוייקטים נרחבים" ואלו סכומים שככל הנראה לא יוקצו לרבעים אחרים בעיר.