גרמניה יעד אטרקטיבי להשקעות בנדלן מסחרי

גרמניה ממשיכה בביצועים בולטים בשוק הנדל"ן המסחרי להשקעה באירופה, אך נפח המכירות הכללי נמצא בירידה ברחבי היבשת. נפחי ההשקעה באירופה ברבעון השני של 2017, חוו ירידה בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, אך הסנטימנט נותר חיובי בשוקי מפתח רבים – כך על פי הדו"ח האחרון של Knight Frank. סך השקעה בנכסים מסחריים ברבעון השני עמד על 43.3 מיליארד אירו, ונפח העסקאות בחציון הראשון עמד על 90.3 מיליארד אירו. מדובר בירידה של 8% בהשוואה לשנה הקודמת.

גרמניה הפכה ליעד האירופי המוביל עבור משקיעים מצפון אמריקה, כמו גם היעד המוביל להשקעות בתוך אירופה.
שוקי ההשקעה בספרד ובהולנד גם כן חוו פעילות רבה במהלך החציון הראשון. את המשקיעים מושכות הזדמנויות הצמיחה במחירי השכירות. לעומת זאת, נפחי ההשקעות בבריטניה נותרו הרבה מתחת לרמות אשר נצפו לפני הצבעת הברקזיט של השנה שעברה – זאת על אף זרם הולך ומתגבר של הון אסייתי המגיע אל השוק בלונדון. הדוח מציין, כי במהלך החציון השני של 2017, צפויים נפחי ההשקעה באירופה לקבל רוח גבית הודות להשלמת הרכישה של חברת הלוגיסטיקה הפאן-אירופית של בלקסטון, Logicor, בידי חברת China Investment Corporation תמורת סך של 12.25 מיליארד אירו. העסקה נחתמה במהלך הרבעון השני, וכאשר תושלם תהפוך לעסקת הנדל"ן הגדולה ביותר באירופה.

הצטמקות התשואות בשוק הפריים באירופה גם כן לא מראה סימנים של האטה – התשואות יורדות בשוקים רבים כגון אמסטרדם, בריסל, וינה ומילאן. תשואות הפריים המשיכו לרדת גם בשוקי המשרדים המרכזיים בגרמניה, וכיום נמצאות ברמה של למעלה מ-100 נקודות בסיס מתחת לנקודות השפל הקודמות בברלין, פרנקפורט, המבורג ומינכן. שיעור השכרות המשרדים המצטבר בשוקי אירופה, מדד אשר מנוטר על-ידי Knight Frank, עלה ב-4% בחציון הראשון של השנה – בעיקר הודות לחוזק המתמשך של השווקים המרכזיים בגרמניה וכן הודות לפעילות מוגברת בספרד לאחר שנת 2016, חלשה יחסית. הצמיחה בשכירויות המשרדים צבר תאוצה בשווקים המצטמקים באמסטרדם ומדריד במהלך הרבעון השני, בעוד שבשווקים של פרנקפורט, מילאנו, פריז ושטוקהולם – נרשמו עליות בשכירויות הפריים. לעומת זאת, שכירויות הפריים נפלו בשיעור של 13% במערב לונדון, ביחס לשנה הקודמת.

בסך הכל, מדד Knight Frank לשכירויות הפריים בשוק המשרדי באירופה טיפס ב-0.7%, במהלך הרבעון השני והגיע לשיא של 9 שנים. על-פי הדו"ח, ההיצע ההולך וקטן של משרדי פריים במרכזים העסקיים בערים צפוי להוביל לצמיחה נוספת בשכירויות, בייחוד בשוקי מפתח כגון גרמניה, הולנד, ספרד ושבדיה. מתיו קולבורן, עמית מחקר בינלאומי ב-Knight Frank, מסר כי "על אף שנפחי ההשקעות הכלליים באירופה חוו ירידה ברבעון השני בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, רמת הפעילות נותרה גבוהה במספר שוקי מפתח. גרמניה מתבססת כמיקום המועדף על מעסיקים המחפשים מקלט בטוח לכספם באירופה; פוטנציאל הצמיחה הגדל בשוק השכירויות מוביל להגברת הפעילות גם בהולנד ובספרד. צפויות כמה עסקאות גדולות מאוד בחציון השני, ואנו מצפים, כי נפח ההשקעות באירופה יתעורר לחיים בחציון הזה," הוא אמר.

מקור: propertywire