דירות בברלין

הרשויות הציבוריות בברלין החליטו לרכוש בחזרה אלפי דירות שהיו בשנים האחרונות בידי תאגידי דיור גדולים. מפלגת השמאל DIE LINKE חוגגת, אך לעסקה יש מחיר גבוה

מעולם לא נרכשו דירות כה רבות בחזרה על ידי הרשויות המקומיות: השלטון המקומי רוכש בחזרה כעת לא פחות מ-6,000 דירות בברלין. חברת הדיור הציבורי GEWOBAG תקבל לעצמה את ניהול הדירות הללו, מידי החברה הפרטית הגדולה ADO PROPERTIES שמקום מושבה בלוקסמבורג.

מדובר בדירות וכן בכ-70 יחידות מסחר בשני רבעים גדולים וקרובים זה לזה בבירת גרמניה: שפנדאו וברלין-רייניקנדורף. מחיר הרכישה הוא 920 מיליון אירו, כך דווח. הרכישה מתוכננת להתבצע עד לחודש דצמבר 2019.

הנכסים המדוברים היו בעבר יחידות דיור חברתי בידי חברת GSW, לאחר מכן הן עברו לידיים פרטיות – קבוצת DEUTSCHE WOHNEN, כך אמרה הסנאטורית לענייני פיתוח העיר ברלין קתרין לומפשר (ממפלגת השמאל DIE LINKE).

"עם סיום רכישה זו, של כמעט 6,000 יחידות דיור, אנו מבצעים את הרכישה מחדש הגדולה ביותר בתולדות ברלין של דירות, שעוברות לידי הרשויות הציבוריות", כך הצהירה לומפשר.

רן לאופר, מנכ"ל חברת ADO, הצהיר כי, לדברי החברה, "אנו שמחים מאוד שחתמנו על הסכם זה עם החברה הציבורית מברלין" המכירה תואמת את אסטרטגיית יצירת הערך של החברה. לדבריו. כמו כן נמסר כי לא שולם כל מענק מהרשויות המקומיות בברלין לחברת ADO לצורך ביצוע הרכישה.

עוד יצוין כי ממש לאחרונה, באמצע חודש יולי 2019, רכש תאגיד הדירו הציבורי הברלינאי Gewobag כ- 670 דירות בשדרות קארל מרקס המפורסמות בחלקה המזרחי של ברלין. בכל הנוגע למחיר הרכישה, המדינה לא פרסמה נתונים כלשהם באותה עת. הסכסוך והמהומה סביב עסקת רכישת הדירות בשדרות קארל מארקס מידיים פרטיות והעברתן לידיים ציבוריות הפך למעין סמל למצוקת שכר הדירה והיצע הדיור בבירת גרמניה ובערי גרמניה הגדולות האחרות.

Source: SPIEGEL