הברקזיט גרם לגרמניה להיות מושכת אפילו יותר עבור משקיעי נדלן

נדמה שסקטור הנדל"ן איננו עמיד יותר בפני חששות הברקזיט מזה הפיננסי. ככל שחולפים החודשים ואין באופק תוכנית ברורה מצד הבריטים על עזיבת האיחוד האירופי, משקיעי הנדל"ן תרים אחר מקומות צפויים ורווחיים יותר להזרים אליהם את כספם. המקלט הגרמני היציב מוכיח את עצמו כמוקד מרכזי.

סקר שפורסם השבוע ע"י חברת הביקורת PwC והמכון לקרקע עירונית מצא כי בירת גרמניה ברלין נמצאת בראש רשימת האטרקטיביות להשקעות ופוטנציאל פיתוח. ברלין, פרנקפורט, מינכן והמבורג תפסו את מקומן בין שש הערים המובילות בדוח "מגמות מתפתחות בנדל"ן ל-2018", אשר כלל ראיונות עם 818 אנשים מתעשיית הנדל"ן. ההזדמנויות הכלליות בלונדון ל-2018 דורגו במקום ה-27 בלבד.

סך ההשקעות בנדל"ן בגרמניה בשנה האחרונה עמד על 68 מיליארד אירו (79 מיליארד דולר). זאת לעומת 54 מיליארד אירו בשנה הקודמת. זוהי נקודת מפנה שכן מדובר בסכום גבוה יותר מאשר סך ההשקעות בנדל"ן בבריטניה שעמד על 66 מיליארד אירו.

החדשות הרעות עבור אזרחי גרמניה הן שכל התלהבות ההשקעות גורמת לעליית מחירי הקניה והשכירות בברלין. אך חברת PwC מצאה, כי מובילי התעשייה טוענים שהצמיחה בבירה הינה בת-קיימא הודות לסצנת הטכנולוגיה המשגשגת והגידול באוכלוסייתה. לונדון היא העיר הנסקרת היחידה באירופה בה צפויים מחירי השכירות לרדת, כך על-פי המחקר.

"גרמניה היא מדינה יציבה כבר זמן רב," אמר אחד מבעלי ההון ל-PwC. "בכל הקשור לברלין, אנשים מאמינים באמת ובתמים שהיא עומדת להפוך לעיר מובילה באירופה, ועל כן שחק השקעות הנדל"ן בברלין פורח."

רעל הברקזיט

החששות סביב השפעתה הכלכלית של הברקזיט לא נעלמו מאז משאל העם הבריטי בקיץ אשתקד. היעדרו של הסכם יציאה ברור מהאיחוד הוביל לכך שברוב הסקטורים ישנה דאגה בכל הקשור לחוקים חדשים והנזקים שהם יגרמו לעסקים.

"אנו לא רואים ב-18 בחודשים הקרובים את סופו של הברקזיט אלא את תחילתו," אמר משקיע בינלאומי המבוסס בלונדון. "זהו נושא שהולך להשפיע על סנטימנט המשקיעים ועל קבלת ההחלטות של כל הגורמים בכלכלה – כולל אותנו – במשך מספר שנים, אלא אם יתברר שישנו פוטנציאל מפתיע; אך כרגע זה נראה בלתי-סביר בעליל."

החששות סביב הברקזיט כבר נראים כמו הזדמנות מצוינת עבור פרנקפורט, המרכז הפיננסי של גרמניה. בנקים עולמיים גדולים כגון סטנדרט צ'ארטרד וגולדמן זאקס – כבר מתכוננים להעביר את בסיס הפעילות האירופית אל העיר.

הקסם של מקרון

כעת אחרי שהכלכלות המרכזיות של אירופה – גרמניה, צרפת והולנד – כבר עברו את הבחירות הכלליות של 2017, ומנעו הישגים פופוליסטיים משמעותיים, נדמה שהמצב הפוליטי באירופה פחות תנודתי ממה שהיה לפני כשנה.

ע"פ דיווחים, המשקיעים אפילו נשבים בקסמו של עמנואל מקרון – גישתו של הנשיא הצרפתי התומכת בעסקים צפויה לתת דחיפה גבית למדינה.

"עם מקרון אנו רואים שישנה תנועה של משקיעים לכיוון פריז. זו תנועה שלא היתה קיימת לפני שנה," אמר מרואיין בריטי ל-PwC. "הצרפתים יוצאים מגדרם כדי לחזר אחר משקיעים."

עיר נוספת ראויה לציון השנה היא קופנהגן, אשר התברגה במקום השני יחד עם פרנקפורט. הבירה הנורדית נהנית מכלכלת תיירות חזקה, והגידול בתעסוקה הוביל גם הוא לביקושים להשקעות במגורים. העיר נתפשת גם כאחת הערים שהכי טוב לחיות בהן ברחבי העולם.

מקור: qz