מחירי הנדלן ודמי השכירות צפויים להתייקר גם בשנת 2017, והסוף אינו נראה באופק
תושבים רבים בברלין יידרשו להושיט את היד עמוק יותר לכיסם בשנה הקרובה אם ברצונם לשלם עבור שכירות או לרכוש דירה חדשה. הדבר נובע גם מכך שמאות אלפי דירות חסרות בשוק. כמובן, יש מי שמגמות אלו הן חדשות טובות עבורם.

ראשי איגוד השוכרים בגרמניה מסרו השבוע שהם מניחים כי סחרור עליות המחירים ברחבי המדינה, בעיקר בערים הגדולות, צפוי להימשך. מוקדי ההתייקרות הם ערי מטרופולין כמו ברלין כמובן, אך גם ערים אוניברסיטאיות קטנות יותר.

7 עד 8 אחוזי התייקרות בערים הגדולות
פטר אאכה, נציג אחד מאיגודי שמאות המקרקעין בגרמניה, מוסר שלפי הנתונים נרשמה התייקרות מתונה אף באזורים כפריים, מבוקשים פחות למגורים. וכמו כן, היקף ההשקעות בנדל"ן ברחבי גרמניה עלה בקצב ניכר גם בשנה הקודמת. שכר הדירה בעסקאות חדשות ברחבי ערים גדולות בגרמניה עלה לפי הנתונים בכ-7 עד 8 אחוזים. שכר הדירה שדיירים נוכחיים משלמים עבור דירה שהם כבר גרים בה התייקר פחות אך גם בתחום זה נרשמה עלייה ניכרת. לפי הנתונים, יש יסוד להניח שהמגמה בשנת 2017 תהיה דומה למגמה בשנת 2016. מגמת השוק יציבה יותר באזורים כפריים, שהם מטבעם פחות מבוקשים. צעירים נוטים לעבור מאזורים אלו לערים הגדולות, שבהן יש להם הזדמנויות רבות יותר. אמנם בעבר נטו רבים מהם לחזור הביתה לאחר הלימודים, אך כיום המגמה ניכרת פחות, גם בשל העובדה שפחות גרמנים נישאים ומקימים משפחות.

מחסור בולט בדירות ברחבי ערים גדולות בגרמניה, ובעיקר דירות בברלין
מומחים מחברות הבנייה והנדל"ן בגרמניה מוסרים שלמרות עלייה בהיקף אישורי הבנייה שניתנים, המחסור בדיור בערים הגדולות עדיין חריף. הם מציינים שהסטטוס קוו הזה של היצע שאינו עונה על הביקוש צפוי להימשך גם בשנת 2017. כרגע נראה שחסרות ברחבי גרמניה לא פחות מ-850 אלף דירות. בנייה גבוהה יותר וצפופה יותר כשלעצמה אינה צפויה לעמוד בביקוש הזה, ודרושות פעולות נוספות לפתרון הבעיה. אחד המומחים מציין שיש צורך בבניית שכונות ורבעים חדשים בערים הגדולות, וזאת לצד עיבוי וציפוף של הבנייה ברבעים הקיימים. איגודי שוכרי הדירות בגרמניה תובעים מהממשלה לנקוט צעדים נמרצים יותר להגדלת היצע דיור בהישג יד, כולל דירות עם דמי שכירות סבירים.

עבור חברות הבנייה, מצב השוק מבשר על תנאים נוחים לעסקיהן. נציג אחד מאיגודי חברות הבנייה בגרמניה מוסר שהביקוש גדול בעיקר בכל הנוגע לדירות בבנייני מגורים משותפים. באיגוד מניחים ששנת 2017 תהיה טובה לא פחות עבורם משנת 2016 שאותה הם מגדירים כ"נהדרת". הם אף צופים שמגמת התנופה תימשך לפחות עוד 4 או 5 שנים. ואולם, בשל עלייה בעלויות הבנייה, חברות הבנייה מתלוננות על כך שרווחיהן אינם גדלים למרות הביקוש הגבוה לבנייה חדשה.

הערכת המגמות בנושא עלויות שכירות נלוות קשה יותר למומחים. שוכרי דירות שמחממים את דירותיהם באמצעות גז או מערכות חימום משותפות צפויים לשלם מעט יחסית. מי שמשתמשים בתנורי נפט או במערכת חימום אחרת מבוססת דלקים צריכים לכלכל את צעדיהם בזהירות רבה יותר. הסכום שישלמו תלוי בעונת השנה שבה הם רוכשים את הדלק או הנפט לחימום. למשל, במחצית הראשונה של השנה היה מחיר הנפט כה נמוך ששוכרי הדירות יכלו לחסוך חסכון ניכר אם רכשו אותו אז. ואולם, מי שרוכשים את הדלק או הנפט בעונת הסתיו או בתחילת החורף, לפני סוף דצמבר, היו צריכים לעמוד בפני מחירים גבוהים יותר.

מקור: berlinonline.de