התפתחות חיובית

אזורים יוקרתיים בערים המבורג ומינכן נתקלים כעת בתחרות מצד פרויקטים בבירת גרמניה – ברלין.

מחירי השיא של דירות יוקרה בערים הגדולות ברחבי גרמניה עלו בקצב ניכר במחצית הראשונה של שנת 2017, וזאת לדברי דוח של חברת תיווך הנדל"ן הידועה ENGEL & VOLKERS. מדובר במחקר שבחן מגמות שוק בשבע ערים: ברלין, דיסלדורף, פרנקפורט, המבורג, קלן ושטוטגרט. לחברת תיווך הנדל"ן הזו עסקים רבים ברחבי גרמניה והמידע שהיא מוסרת נחשב אמין.

בכל הנוגע לבתים צמודי קרקע, חד משפחתיים או דו משפחתיים, העיר מינכן, העיר הגדולה במדינת בוואריה, רשמה מחירי שיא והנכס היקר ביותר באזור נמכר לבעליו תמורת לא פחות מ-17 מיליון יורו.

המחיר הגבוה ביותר למטר רבוע של דירה נרשם בעיר הצפונית המבורג: יותר מ-28 אלף יורו למ"ר בפרויקט HAFENCITY היוקרתי בקרבת קו המים. כבסיס למחקר המדובר שימשו נתונים שמסרו ועדות מומחים מוניציפליות. בפילוח פרטני יותר של נתוני המחקר, עולה שבתוך הערים וביניהן, ייתכנו הבדלים גדולים בהתאם למיקום הספציפי בתוך העיר. כך אומר קאי אנדרס, מהנהלת חברת ENGEL & VOLKERS. למשל, המגמות בפלח השוק היוקרתי ביותר, שכולל את חמשת האחוזים העליונים של עסקאות הנדל"ן (לפי מחירן), שונות מהמגמות בפלחים אחרים של השוק.

מחסור גם בדירות יוקרה

הדירות היקרות ביותר בגרמניה נקנות ונמכרות לפי כללי שוק שונים ונפרדים משאר חלקי השוק במדינה. לפיכך, ייתכנו בהן שינויים חדים משנה לשנה.

נפח העסקאות לדירות יוקרה בהמבורג היה גבוה יותר במחצית הראשונה של שנת 2017, מאשר במחצית הראשונה של שנת 2016, מפני שהפרויקט הנחשב HAFENCITY משך קונים רבים. מדובר בעיקר בקונים מרחבי המדינה שפועלים בשוק הנדל"ן היוקרתי, לדברי המומחים של ENGEL & VOLKERS. הם מציינים, יחד עם זאת, שיש מגמה גוברת בקרב משקיעים בינלאומיים לרכוש נדל"ן יוקרתי בערים הגדולות של גרמניה. הללו מתעניינים במיוחד בהשקעות נדל"ן בברלין, עיר הבירה.

דוגמה עכשווית למגמה הזו היא פרויקט באזור HASELHORST בברלין. על פני כמעט 12 אלף מ"ר, בקרבת אזור שפנדאו, נבנות 184 דירות על שטח שבין 58 ל-260 מ"ר. הפרויקט מצוי כעת בהליכי תכנון מתקדמים, והעבודות בשטח יחלו בתחילת שנת 2018. הפרויקט מנוהל על ידי חברת הקבלנים 6B47 REAL ESTATE INVESTORS וכעת השיווק מתנהל באופן צנוע יחסית, כפי שקורה לא פעם בכל הנוגע לדירות יוקרה, שאינן דורשות פרסום בראש חוצות. חברה שמקום מושבה במינכן תהיה אחראית למכירת הדירות לאחר סיום העבודות. מדובר בסך הכל בפרויקט בן 5 בניינים ליד אזור היסטורי מיועד לשימור, והפרויקט תוכנן על ידי חברת אדריכלים יוקרתית ששמה MSM ARCHITECTS

מקור: tagesspiegel