משקיעי נדלן מכל העולם נמשכים להשקיע בגרמניה ובבירתה ברלין

סכום עצום של 1.4 מיליארד דולר הוציאו השנה מקצועני השקעות נדל"ן ברחבי גרמניה. נתונים חדשים מראים כעת שגרמניה עוברת אף את בריטניה ברמת הצמיחה בשוק זה.

הנכסים המוצעים בשוק הנדל"ן הגרמני נמכרים בזה אחר זה, ולא נשאר "כלום על הצלחת". בכל שבוע מחליפים בניינים גדולים ידיים תמורת סכומים תלת ספרתיים של מיליוני יורו. כך למשל, חברת Deka-Immobilien  הגרמנית רכשה לפני ימים אחדים את מתחם המשרדים הלונדוני "Cannon Place" תמורת סכום של בערך 570 מיליון יורו. בדרך כלל, בנייני משרדים מהווים את מרבית היקף העסקאות בשוק הנדל"ן. בינתיים מושקעים סכומים גדולים מאד גם בנכסים שנחשבים רחוקים מהזרקורים. כך למשל, חברת Bouwfonds רכשה החודש 17 בנייני מגורים תמורת 250 מיליון יורו.

חברת הנדל"ן הבינלאומית Cushman & Wakefield בדקה בסקר שערכה לאחרונה בכמה מסתכם טירוף השקעות הנדל"ן הבינלאומי. התשובה שעולה מן הסקר: מדובר בסכום כולל של 1.4 טריליון דולר, יותר מבשנה שעברה. המספר העצום הזה מקורו בעובדה שחברות ביטוח וקרנות פנסיה מוציאות מיליארדים על בסיס חודשי – והן מחפשות אפיקי השקעה נוספים. בחברת Cushman & Wakefield מציינים שמספרם של המשקיעים שמחפשים גיוון בינלאומי של תיקי ההשקעה שלהם עלה גם השנה.

השווקים מתחממים, לא תמיד שוררת בהם יציבות, ומניות רבות יקרות להשקעה. במצב עניינים זה, משקיעים רבים נזהרים ממניות בשל התנודות בשעריהן, והם מעדיפים השקעה שתניב החזר יציב יותר. אגרות חוב יציבות עשויות היו להיות הבחירה הראשונה, בעיקר כאלו המסווגות כ- first-class, אך אגרות כאלו שמונפקות על ידי ממשלות אינן מניבות הכנסה של ממש כעת. כך למשל, אגרות חוב פדרליות של ממשלת ארה"ב לעשר שנים הניבו תשואה כמעט אפסית בחודשים האחרונים. היות שנדל"ן אף הוא סוג של השקעה, המשקיעים מתעניינים בתחום, מה גם שהשקעה בנכס מגורים מאפשרת גם לקבל דמי שכירות על בסיס קבוע.

הבעיה היא שהביקוש העולמי לנדל"ן עולה בהרבה על ההיצע, כפי שמומחי החברה מציינים בדוח. הם גם מצביעים על כך שמשקיעים רבים מתמקדים ביעדי נדל"ן מוכרים לכלל השחקנים בשוק, שהתחרות בהם חזקה במיוחד, ובהם למשל גם עיר כמו ברלין. המניע של משקיעים אלו הוא הימנעות מסיכונים ובניית יסודות טובים ונזילות בתיקי ההשקעה שלהם.

גרמניה נחשבה בשנה שעברה לאחת משלושת יעדי ההשקעה החשובים ביותר של משקיעים זרים. הללו רכשו במדינה נכסים בשווי כולל של 27 מיליארד דולר. רק ארצות הברית, עם 63 מיליארד דולר, ובריטניה, עם 31 מיליארד דולר, משכו אליהן השקעות בהיקף נרחב יותר. עמדתה הטובה של בריטניה מקורה בעיקר בעיר לונדון, ובפרט ברובע העסקים והפיננסים שלה, ה"סיטי".  גם משקיעים גרמנים רוכשים נכסים בלונדון, והם מתחרים בין היתר במשקיעים מאסיה, שחלקם מייצגים קרנות ממשלתיות. בתחילת השנה נמכר בניין משרדים יוקרתי ומפורסם בלונדון, "Leadenhall Building", המכונה בצחוק "מגרדת הגבינה", תמורת בערך 1.4 מיליארד יורו. הרוכש היה משקיע סיני.

המומחים של חברת Cushman & Wakefield מצפים השנה להיקף עסקאות של יותר מ-300 מליארד דולר באירופה, במזרח התיכון ובאפריקה, ומדובר בעלייה של יותר מ-6 אחוזים לעומת נתוני השנה שעברה. חלק הארי של העסקאות צפוי להתקיים במערב אירופה. גרמניה, עם מצבה הכלכלי האיתן והתשתית העסקית הטובה, אינה צריכה להתבייש בתחרות מול בריטניה. לפי מחקר של חברת הייעוץ הכלכלי PWC, נפח עסקאות הנדל"ן בגרמניה בשנה שעברה הסתכם ב- 60.2 מיליארד יורו, בעוד שבבריטניה הוא עמד רק על 59.9 מיליארד יורו. וכבר במחצית השנייה של השנה שעברה עבר נפח ההשקעות בגרמניה את זה של הממלכה הבריטית: 34.2 מיליארד יורו לעומת 27 מיליארד יורו בלבד, וזאת לפי נתוני המחקר של חברת שירותי הנדל"ן והפיננסים BNP Paribas, שבחנה את המצב בשתי המדינות.

לפי נתוני Cushman & Wakefield, נפח השקעות נדל"ן בברלין ברנדנבורג היה 10.3 מיליארד דולר, וזה היה שוק ההשקעות האזורי הגדול ביותר במדינה. העיר ברלין הייתה המבוקשת ביותר. שוק הנדל"ן המשרדי בעיר מציג את שיעור התפוסה הגבוה ביותר, לצד העיר מינכן. בשתי הערים קשה למצוא נדל"ן משרדי שנותר ריק לאורך זמן. ובשוק הדיור בברלין משולמים מחירי שיא הולכים וגדלים, וזאת גם מפני שהמשקיעים מצפים לעלייה בדמי השכירות בעיר. כבר בשנים האחרונות הפכה ברלין לעיר עם עליות דמי השכירות התלולות ביותר ברחבי גרמניה, כך שלתחזית הזאת יש יסוד במציאות.

איבו פוסטלב, ראש הסניף הגרמני של Cushman & Wakefield, משוכנע כי גרמניה הפכה לשוק הנדל"ן המוביל באירופה, ובמיוחד אזור עיר הבירה ברלין, שנמצאת במוקד הפעילות של משקיעים בינלאומיים. החברה שבה הוא עובד מזהה פוטנציאל רב לצמיחה נוספת בברלין, וזאת גם אם המחסור הנוכחי בשטחי נדל"ן בברלין מגביל את הרכישה על ידי משקיעים. מושג המפתח כאן הוא "מחסור בשטחי נדל"ן". כבר בשנה שעברה הם הדגישו בפרסומיהם כי יכלו למכור הרבה יותר נכסים בעיר אילו רק יכלו למצוא בה יותר בעלי נכסים שמעוניינים למכור…השנה המצב השתפר במקצת. באף אחת מן השנים הקודמות לא נרשמו ברבע הראשון של השנה היקפי עסקאות כה מעודדים.

מקור: handelsblatt