יותר ויותר אזרחי גרמניה מציגים לעצמם את השאלה, עד כמה בטוחים חסכונותיהם והשקעותיהם לאחר הפרישה מהעבודה? אמנם, למיליוני משקי בית בגרמניה יש ביטוח חיים, אך שיעורי התקבולים מביטוחים כאלה הולכים ויורדים עם השנים והדבר מפחית מן הכדאיות של ביטוח כזה. חלופה אפשרית לכך עשויה להיות רכישת דירה. אך במקרה הזה נשאלת השאלה מה עדיף למשקיע: האם מוטב לרכוש דירה לשימוש עצמי או שמא מוטב לרכוש דירה ולהשכיר אותה. לשם כך התייעצנו עם מומחה הנדל"ן כריסטיאן הובריג מברלין, מנכ"ל חברת fourlife Consulting שמשרדיה מצויים ברחוב קו-דאם בברלין. שאלנו אותו עד כמה גבוה ההפרש במחיר בין רכישת דירה לשימוש עצמי לרכישת דירה (שעשויה להיות יקרה יותר) לצורך השכרתה ומימון הרכישה בדמי השכירות העתידיים.

תשובתו של המומחה הובריג היא שכעת מומלץ לכל מי שיכול להרשות לעצמו לרכוש דירה להחליט בעצמו: האם ברצונו להשתמש בדירה לצרכיו שלו. המגמה שאפשר להבחין בה כעת היא שרבים מחליטים לרכוש לעצמם דירה למגוריהם שלהם, היות שדמי השכירות בברלין עלו במידה ניכרת ולפי התחזית הם ימשיכו לעלות גם בעתיד. מי שאין ברשותם ההון הדרוש לרכישת דירה ייאלצו לחפש דירה מושכרת בתנאים נוחים. כמו כן, דירות מגורים שמוצעות כעת למכירה נוטות להיות יקרות יותר מדירות בפלח השוק של דירות להשקעה (למשל, בגלל הבדלים בגודלי הדירות). היות שמחירי הנכסים עשויים להשתנות במידה רבה מרובע לרובע בבירת גרמניה, קשה להעריך במדויק את מצב השוק ביחס לפרמטר זה.

שאלה: לפי דיווחי התקשורת, מסתמן מחסור הולך ומחריף בנדל"ן. האם אפשר עוד למצוא דירות מגורים במחיר סביר בבירת גרמניה?

תשובה: אמנם נכון הדבר שהלחץ בשוק השקעות הנדל"ן בברלין גובר ומחירי הרכישה זינקו בתלילות. מובן גם שלתופעה זו קשר הדוק לביקוש ההולך ועולה לדיור בעיר, וללחץ הנגרם כתוצאה מגידול האוכלוסייה בה, בעיקר עקב הגירה. אין לנו נתונים מלאים מכל עמיתינו למקצוע, אך גם בתקופה זו של ביקוש גבוה ברשותנו מספר נכסים טובים להציע לרוכשים. מובן שכמו עמיתינו בתחום, אנו מחפשים כל הזמן נכסים חדשים להציע ללקוחותינו כיעד לרכישה, ואין זה קל.

המראיין: תודה רבה על הראיון הזה. פרטים נוספים על השותפים של המרואיין שלנו יוכלו קוראינו למצוא כאן:

מקור: berliner-sonntagsblatt