בברלין אפשר ליצור 45 אלף מקומות עבודה חדשים
חברת ייעוץ כלכלי מעריכה שאפשר להעביר לבירת גרמניה עסקים רבים

נראה שהשנה הקרובה תהיה חיובית עבור ברלין. ראש חברת Berlin Partner, סטפן פראנצקה, מעריך שהשנה נראה מעברים של כמה עסקים גדולים לבירת גרמניה. הוא אינו יודע אם גם השנה יגדל מספר העסקים הללו ב-10 אחוזים ביחס לשנת 2016, כמו בשנת 2016 ביחס לשנת 2015. אך הוא בטוח שגם השנה המספר יהיה משביע רצון, כפי שציין בראיון לעיתון.

בשנים האחרונות החברה טיפלה במספר גדול פי 2 של מעברים עסקיים לברלין. מ- 58 בשנת 2014, לשנת 2016 שבה המספר כבר עמד על 123 חברות. המעברים הללו יצרו בסך הכל 4000 מקומות עבודה חדשים בבירת גרמניה- עלייה של כ-40 אחוזים. באופן כללי, נראה שהצמיחה הכלכלית של ברלין נובעת ממעברן של חברות חדשות אליה אף יותר מעלייה בהיקף פעילותן של חברות ותיקות בה.

חברות שמעבירו את מוקד פעילותן לברלין מעסיקות בממוצע כעת 34 עובדים. בשנה הקודמת היה המספר 29. פראנצקה מציין שרבות מהחברות קשורות לתעשית הבריאות והתרופות, תעשית האנרגיה וכמובן – עסקים רבים בתחומי ההיי טק. סימן חיובי נוסף הוא שרבות מהחברות הללו מנוהלות על ידי אנשי מקצוע ותיקים, שכבר ייסדו חברות אחרות בעבר, ומעסיקות עובדים ותיקים ומקצועיים.

בחברות רבות בעיר הביקוש לכוח עבודה מיומן גבוה
רשויות הסנאט של ברלין מעריכות שהצמיחה בברלין, במונחי תוצר ברוטו, הייתה בשיעור של כשלושה אחוזים. בחישוב כלל ארצי, הצמיחה המוערכת בגרמניה הייתה 1.8 אחוז. לשנה הנוכחית מצפים שהצמיחה תהיה 2.2 אחוזים בברלין לעומת 1.4 אחוזים בגרמניה בכללותה. גם המומחים של בנק IBB בברלין סבורים כי הצמיחה תעמוד על 2.2 אחוזים בשנת 2017. היקף התעסוקה בעיקר יעלה ב-3.2 אחוזים. מדובר בעלייה של 45 אלף במספר מקומות העבודה בבירת גרמניה.

תרומה ניכרת להגשמת התחזית של IBB עשויה לבוא מכיוונו של הסנאט של ברלין. אם כל ההשקעות המתוכננות אכן יתבצעו בעיר, הדבר הזה לבדו יוכל לדחוף את הכלכלה המקומית, להגדיל את היקף הפעילות הכלכלית בכמעט 2 מיליארד יורו ולגרום לכך שיותר מ-10,000 מקומות עבודה נוספים ובלתי צפויים יצטרפו לגידול הצפוי כבר כעת.

אחת המגבלות העומדות בפני חברות שעוברות לברלין הוא שקשה למצוא שטחי משרד שעונים על דרישותיהם. היקף הבנייה בעיר אינו עומד בקצב הביקוש, והתחרות על רכישת נכסים מסחריים עזה.

החברות נאלצות להתמודד עם היצע מוגבל בתחומים שונים בעיר
בברלין חסרים שטחים בנויים איכותיים, כלומר יש מחסור גם של דירות בברלין וגם של משרדים. רק לאחרונה החלו חברות בנייה בברלין לעסוק בפרויקטים של בנייה ספקולטיבית, כלומר להתחיל בנייה מבלי שחתמו על עסקאות למכירת הנדל"ן. מכשול נוסף שעומד בפני הגדלת הפעילות העסקית בעיר הוא המחסור בכוח אדם מקצועי. הדבר מביא לכך שכוח האדם המועסק כעת מקבל שכר גבוה יחסית. כעת יש מחסור חריף במיוחד במהנדסי תוכנה. בשנים הקרובות, לאחר שסטודנטים רבים בתחומי הטכנולוגיה יסיימו את לימודיהם, הם ייחטפו מייד על ידי המעסיקים.

המומחים מדברים על גידול של כמעט 9 אחוזים בהיקף כוח האדם המועסק בתחומי ההיי טק וטכנולוגית המידע בעיר. אך לא רק מהנדסים ומתכנתים מקבלים כעת הזדמנות מצוינת בבירת גרמניה. בנק IBB מדווח גם כי הביקוש לעובדים מיומנים עלה במקצועות שנחשבים רווחיים פחות מהממוצע. מדובר בענפי הלוגיסטיקה, התחבורה והביטוח, שבהם נרשמו בסך הכל 5200 משרות פנויות, וגם בתחומי ההארחה, המלונאות והמסחר שבהם נרשמו כמעט 4000 משרות פנויות.

מקור: morgenpost.de