שוק הדיור בגרמניה יציב, על אף הסערות הפוליטיות ביבשת

מחירי דירות היוקרה בברלין ובמינכן צמחו ב-8% לפחות בשנה שעברה.

בעוד יבשת אירופה נמצאת בעיצומה של מערבולת פוליטית וכלכלית, המאפיין העיקרי של שוק הדיור בגרמניה הינו יציבות. לדברי דוח חדש של Knight Frank, הערים המרכזיות נהנות מצמיחה בסקטור נדל"ן היוקרה, זאת הודות לרוכשים זרים.

גרמניה לא צפויה להיות מושפעת במיוחד מהפופוליזם והבדלנות המתרחשים ברחבי היבשת, וזאת מכיוון שארגוני שוליים שמרניים אינם מהווים איום משמעותי על הסטטוס קוו. פאדי דרינג, ראש מחלקת הנדל"ן למגורים הבינלאומית בחברה, כתב בדוח כי לבחירות העתידות להתרחש בסתיו הקרוב לא צפויה להיות השפעה חדה על שוק הדיור של המדינה.

לדבריו, "בעוד בעולם יש 'רכבת הרים', הגרמנים האיתנים מספקים קרקע יציבה ובטוחה." הדברים נאמרו בעיקר ביחס לשוקי הדיור של ברלין ומינכן.

שני המטרופולינים הגרמניים נהנו לאחרונה מצמיחה משמעותית בסקטור היוקרה. בברלין, מחירי דירות יוקרה זינקו בשנה שעברה ב-8.7%; על פי הדוח, היקף המכירות של בתים במחיר של למעלה מ-7,500 אירו למ"ר צמח פי 4 ויותר מאז 2011.

מכירות בתים המתומחרים בלמעלה מ-10,000 אירו למ"ר – סקטור משנה אותו מכנה החברה "סופר-פריים", גם הן צמחו מ-5 בשנת 2011 ל-18 בשנת 2016.

קייט אוורט-אלן, ראש המחקר הבינלאומי ב-Knight Frank, ציטטה נתונים משותפתה של החברה בברלין, Ziegert Immobilien: "בעוד רוכשים גרמניים עדיין מהווים חלק נכבד מהביקוש בסקטור היוקרה, הביקושים מחו"ל צמחו – ולא זו בלבד, אלא שהם הפכו להיות יותר מגוונים," היא אומרת.

לדברי השותפה, בשנת 2016, 16% מהזרים שרכשו דירות יוקרה ברלין הגיעו מהאיחוד האירופי (לא כולל בריטניה), 14% מסין, 14% משוויץ, ו-13% מאיחוד האמירויות.

זרימת הרוכשים הזרים לאזור משמעותית גם כי שיעור הבעלות על דירות בגרמניה הוא מהנמוכים ביבשת, זאת בגלל גורמים תרבותיים שונים ופיקוח מחירי השכירות שנמשך כבר עשורים. רק 15% מהדירות בברלין שייכים לדייריהן. יתר האוכלוסייה מתגוררת בשכירות.

במינכן, שיעור הבעלות על דירות הוא מעט גבוה יותר ועומד על כ-20%. לעיר מגיעים כ-20,000 תושבים חדשים בכל שנה, רובם אמידים בעלי השכלה המגיעים לעבוד בחברות הטכנולוגיה המבוססות בעיר. מחירי דירות היוקרה בעיר צמחו ב-8% ב-2016.

ב-Knight Frank לא צופים בועת מחירים במינכן, על אף החששות מבועה הנובעים מכך שבעיר יש מעט מאוד מקום לפרוייקטים חדשים.

לדברי פאדי דרינג, "זה נכון שאנחנו לא יכולים לצפות שמחירי הנכסים יעלו ב-10% בכל שנה, אבל אנחנו חוזים דשדוש במחירים במהלך 2-3 השנים הקרובות – ולא פיצוץ של בועה."

מקור: mansionglobal